Dolar düşüşe geçti, zamları geri çekecek misiniz?

202

Nihat Altay // Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çalkantılı istifa kararından sonra yerine Lütfi Elvan atandı. Lütfi Elvan’ın yeni görevi hayırlı, uğurlu olsun. Berat Albayrak’ın ekonomik politikalarını en çok eleştiren ve değişmesi gerektiğini her platformda belirten biri olarak bu istifa kararını olumlu bulduğumu söyleyebilirim. (ki) İstifa kararının da piyasalara olumlu bir şekilde yansıdığını son verilerle görebiliyoruz. Ancak İktidarın ekonomik politikalarını eleştirdiğimiz kadar üreticilerin, esnafın, bireylerin fırsatçı tutumlarını eleştirmiyoruz. Gereken cezaları almaları noktasında şikayet etmiyoruz.
 
Aslında ülkemizde ki ekonomik sorun sadece Berat Albayrak’tan kaynaklanmıyordu. Araç satıcısından emlakçıya, sanatkârından imalatçısına kadar yangından mal kaçırma peşinde olan pek çok fırsatçılar da var bu ülkede. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her konuşmasında uyardığı ama hala yastık altında Türk Lirası yerine Dolar bulunduranların çok fazla olması, geldiğimiz son noktayı gözler önüne seriyor.
 
Bir hafta önce sorduğum araç lastiğinin fiyatını dün tekrar sordum. Bir hafta içinde 90 lira zam gelmiş. Dört lastik de 280 lira zam. Haftalık değişimi %-8,74 olan, kasım ayı başında 8,2 seviyesinde seyreden kur bahane edilerek yansıtılan yüzde 35 lastik zammının gerekçesini biri bana anlatabilir mi? Market raflarında bir ay önce 36 liraya satılan ayçiçek yağının fiyatı bugün 60 lira. Aynı şekilde 13 liraya satılan yumurtanın fiyatı bugün 22 lira. Dolar son günlerde yüzde 10’un üzerinde düşüş kaydetti. Yüzde 5 artan dolar gerekçe gösterilerek yapılan yüzde 35 ile yüzde 70 arasındaki zamlı fiyatların, şimdi düşen dolar karşısında tüketicilere yansıtılması gerekmiyor mu? İşin doğrusu yansıtılacağını hiç sanmıyorum. Dedim ya! Yangından mal kaçırma telaşına düşmüş sözde vatanseverlerimiz var!..
 
Dolar kuru bahane edilerek fırsatçıların yine karşımıza çıktığına dair pek çok şikayet almaya başladık. Öncelikle önemli bir hususu belirtmemde yarar var. Ticaret Bakanlığı’nın denetimleri devam ediyor. Ancak bakanlığın her esnafı, her siteyi, her marketi denetlemesi imkansız olduğundan anormal şekilde fiyat artıranların ihbar edilmesi gerekiyor. Gerek internet üzerinden gerekse perakende alışverişlerde fiyatlarına fahiş zam yapan işletmeleri, internet sitelerinden ekran görüntüsü alarak, mağazada ise etiket fotoğrafını çekerek Play Store’dan kolayca indirebileceğiniz Haksız Fiyat Artışı-HFA’ ya, Ticaret İl Müdürlüklerine ve Alo 175’e şikayet edebilirsiniz. Ayrıca tüketici alışveriş yaparken gıda ürünlerinde karşılaştığı aksaklıkları, zamları Alo 174 Gıda Hattı’na şikayet edebiliyor. Ancak Tüketici şikayet ederken ürünün içeriği, tarihi, ambalaj gibi sorunları sadece söylem olarak şikayet ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı bu sorunun önüne geçmek ve şikayete daha etkili çözüm üretmek amacıyla WhatsApp üzerinden şikayet servisi uygulaması başlattı. 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp şikayet servisine herhangi bir gıda ile ilgili konuda şikayetinizi bildirebilirsiniz. Market, şarküteri, bakkal, toptancı gibi tüm gıda ürünü satan işletmelerden oluşan sorunlar, fotoğraflarıyla birlikte bu numara üzerinden bakanlığa gönderilebilecek. Yetkililer gerekli incelemeler sonucunda tüketiciye dönüş yaparak, gerekli yaptırımı kısa zamanda uygulayacak.