Doğalgaz ve elektrik faturalarında indirim yapılmalıdır

350

Fuat Engin / Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Genel Başkanı

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Temmuz ayı için belirlediği toptan satış fiyat tarifesini kurumun internet sayfasından yaptığı açıklamayla duyurdu. BOTAŞ, elektrik üretimi için toptan doğalgaz satış fiyat tarifesinde yüzde 12,5 indirim yaptı. Bu indirim sonrasında ise, sanayi ve ticarethane doğalgaz abonelerine de yüzde 9,8 indirim yapıldı.

Ancak, 2020 Yılı Temmuz Ayı Doğal Gaz Toptan Satış Fiyat Tarifesi’ne göre, konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatında değişikliğe gidilmedi. Diğer yandan, EPDK tarafından yapılan açıklamada ise gelecek 3 ay boyunca elektrik fiyatlarına zam yapılmayacağı bildirildi.

Tüm kış ayları boyunca çok yüksek tutarlarda elektrik / doğalgaz faturası ödemek zorunda kalan tüketici, doğalgaz tüketiminin yaz aylarında önemli ölçüde azalması nedeni ile bu durumu oldukça manidar buluyor. Elektrik üretimi yapan şirketlere verilen doğalgaz toptan fiyatında yapılan %12,5 oranındaki indiriminin; zaman geçirmeksizin hem elektrik hem de doğalgaz perakende satış fiyatlarına yansıtılarak, tüketicilerin faydalanmasına olanak yaratılmalıdır. 

Anayasanın 5. maddesinde; Devletin temel amaç ve görevleri arasında “Kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak” hükmü yer alırken, 172. maddesinde ise, “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır” hükmü yer almaktadır. Doğalgaz Piyasası Kanunu (amaç) 1. maddesinde de yer aldığı üzere ilgili kanunun amacı; doğal gazın kaliteli, sürekli, ucuz, rekabete dayalı esaslar çerçevesinde tüketicilerin kullanımına sunulmasını öngörmüştür. Ve yine tüketicinin korunması hakkındaki kanunun amaç başlıklı 1. maddesinde tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunacağı belirtilmiştir. Anayasa ve yasaların tüketiciyi koruyan hükümlerine karşın, kamu yararı ortadan kaldırılarak tüketicilerin kış soğuklarında çok yüksek tutarlarda ödemeye mahkum edildiği ve tabiri uygunsa, aşına da soğuk su katıldığı gerçeği ile karşı karşıyayız.

Özellikle büyük kentlerde binlerce doğalgaz abonesi yüksek tutarlı faturalarını ödeyememiş olup, yerel yönetimlerin askıda fatura projeleriyle ödenen faturaları nedeniyle az da olsa nefes alabilmişlerdir.   

Yıllardır kullanım kolaylığı açısından ekonomik tutularak özendirilen doğalgaz kullanıcıları ile elektrik aboneleri, her yıl yapılan birden fazla zamla adeta cezalandırılmaktadırlar. Yapılan indirimlerin tüketicinin faturalarına en kısa sürede yansıtılmaması durumu, bu fahiş zam uygulayanlar açısından ne kamu yararınadır ne de tüketicinin ekonomik çıkarlarının korunmasının hiçbir önemi kalmayacağı açıkça ortadadır.

BOTAŞ yetkililerinin, tüketimin oldukça azaldığı önümüzdeki 3 ay içinde elektriğe ZAM yapılmayacağını açıklaması, adeta tüketicilerin aklıyla adeta dalga geçmek anlamına gelmektedir.

Basına ve Kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz: “Elektrik üretimi yapan şirketlere verilen toptan doğalgazın fiyatında yapılan %12,5 oranındaki indiriminin Sanayi ve ticarethane doğalgaz abonelerine de yüzde 9,8 indirim olarak yansıtılmasına rağmen tüketiciler yok sayılmışlardır. Acilen, zaman geçirmeksizin alınacak bir kararla Doğalgaz ve Elektrik faturalarına yansıtılarak COVİD-19 Pandemi sürecinde tüketicilerin ekonomisine destek olunmalıdır”

Önceki İçerikCanba-Glazze firmasının showroom açılışı gerçekleşti
Sonraki İçerikTüketiciyi korumak devletin anayasal görevidir, arabulucu bu korumayı yapamaz