Devlet vergiden vazgeçmiyor, ulaşımdaki zararı tüketici ödüyor

308

Merkez Yönetim Kurulu // Tüketiciyi Koruma Derneği (Tükoder)

01 Temmuz 2020 tarihine kadar karayoluyla yapılan yolcu taşımacılığında uygulanacak tavan ücret tarifesinde indirime gidilmiştir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 12 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan karayoluyla yolcu taşımacılığı alanında uygulanacak taban / tavan ücret tarifesi hakkında tebliğde değişiklik yapılmasına dair tebliğ ile 14 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan ücret tarifesinden %25 ila %30’a varan indirimlere gidilmiştir.

Evvelinde 160₺ olan şehirler arası otobüs fiyatları bugünden itibaren yeni tarifede geçerli olacak şekilde 120₺’ye çekilmiştir. 100₺ olan en kısa mesafe ise 70₺’ye, 500₺ olan en uzun mesafe ise 375₺’ye çekilmiştir. Benzer indirimler, yüzde yirmi beşten başlayan indirimler ile kilometrelerine göre yeniden belirlenmiştir.

Tükoder olarak otobüs fiyatlarında uygulanan yüksek tarife nedeniyle mağdur olan vatandaşlarımızdan gelen şikayetleri değerlendirerek; vatandaşlarımızın talebi olan ücretlerin pandemi öncesi fiyatlara çekilmesini, ek maliyetlerin yüklerinden olan mazotlarda KDV’nin sıfırlanması ve fiyatlarda indirim ile köprü ve oto yollardan ücretsiz geçişler sağlanarak karşılanması gerektiğini, corona virüsü ile mücadelenin ekonomik yükünün tüketiciye yansıtılmaması gerektiğini kamuoyu ile paylaşmıştık.

Bu indirim ile aslında tüketici korunmadı, bilindiği üzere yolcu otobüslerinde ilk tavan taban fiyat uygulaması getirilen tebliğin yayınlandığı 14 Mayıs tarihinde, şehirler arası yolcu taşımacılığında otobüslerin %50 kapasite ile yolcu taşıma zorunluluğu vardı. 01 Haziran itibariyle İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge ile zorunlu olan %50 uygulaması kaldırılarak, tüm yolculara cam kenarında oturma zorunluluğu getirildi. Böylelikle 2+1 otobüsler üçte iki kapasite kullanmaya başladı, fiyatlar bu nedenle yeniden ayarlandı. Ancak bu fiyatlar yüzde elli uygulaması kaldırıldığında neden uygulanmadı? Tüketici neden 11 gün fazla ödeme yaparak yolculuk yapmak zorunda bırakıldı? Her krizin ekonomik yükünü vatandaşlarımız çekmek zorunda mı?

Devlet vergisinden, otobüs şirketleri de kar etmekten vazgeçmiyor; olan vatandaşlarımıza oluyor. Corona virüsünün ekonomik maliyetlerinin hane geliri düşen tüketiciye yansıtılması uygulanmasından vazgeçilmelidir. Geçiş garantili geçmediğimiz köprü tüneller ve otoyollar ile hasta garantili gitmediğimiz şehir hastanelerine hazineden yapılan ödemeler durdurulmalıdır, virüs ile gerçekleştirilen mücadelenin yarattığı ekonomik maliyetler vatandaşlarımızın hane gelirini yükseltecek çalışmalarda kullanılmalıdır, kamu kurum ve kuruluşlarında israftan vazgeçilmelidir. Sermaye de elini taşın altına koymalıdır.   

Yaz sezonunun gelmesi nedeniyle otobüs yolculuğunun en yoğun kullanıldığı bu aylarda, 83 milyon tüketicinin talebi acilen fiyatların pandemi öncesi fiyatlara çekilmesidir.

Yayınlanan bu ücretler, 01 Temmuz 2020 tarihine kadar uygulanacaktır. Bu nedenle tüketiciler bu fiyatların üzerinde bir ücret ödemek zorunda kalırlar ise; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına şikayet edebilir ve aradaki farkın tahsili için de Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirler.

Önceki İçerik16 tarım zehiri yasaklandı
Sonraki İçerikSorumsuz kargo şirketleri tüketiciyi çaresiz bırakıyor