Derin yoksulluk yayılıyor

156

Mehmet Bülent Deniz // Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı

Pandeminin ekonomide oluşturduğu olumsuzluğu değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “son kısıtlama kararıyla birlikte tüketicinin dayanma gücü kalmadı”dedi.

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

​Mart/2020’den bu yana yaşanan pandemi, tüm yaşamı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Yaklaşık dokuz aydır pandeminin toplumun sırtına yüklediği olumsuzluklar, geçtiğimiz günlerde alınmak zorunda kalınan yeni kısıtlama kararlarıyla birlikte daha da artmış ve yaşamı sürdürmek neredeyse olanaksız duruma gelmeye başlamıştır.

​Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan memur, işçi, emekli, köylü, öğrenci, esnaf ve serbest çalışan için yoksullaşma süreci yaşanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan kimi intihar haberleri de, yaşanan bu sürecin ağırlığını göstermektedir.

​Pandemi sürecinde kamu kaynaklarının topluma destek olarak transferi yönünde kimi adımlar atılmışsa da, bunun yeterli olmadığı görülmektedir. Özellikle pandemi öncesinde dahi eleştiri konusu olan yol, köprü ve benzeri yatırımlara, temel atma ve açılış törenlerinin yapılmasına devam edilmesi, kamu kaynaklarının harcanmasında öncelik ve zaruret değerlendirmesinin doğru bir şekilde yapılmadığını ortaya koymaktadır. 

​Şu anda siftah yapmayan esnaf, aldığı maaşı ile mutfaktaki yangını söndüremeyen memur ve işçi, eğitimini tamamlayıp iş bulamayan milyonlarca genç işsiz için yapılan yolların, altyapı yatırımlarının hiçbir anlamı ve yararı bulunmamaktadır. Yoksullaşma derinleşmekte ve yayılmaktadır.

​Pandemi sürecinin 2021 yılı sonuna kadar sürebileceği öngörüleri çerçevesinde, yaşanan ekonomik sorunun insanımız için başedilebilir duruma getirilmesi en önemli konudur.

​Bu nedenle öncelikle sosyal devlet anlayışı yaşama geçirilerek;

​1-Gıda, medikal ürünler, elektrik, su, doğalgaz, iletişim gibi temel tüketime ilişkin hizmet ve ürünlernden alınan tüm dolaylı vergiler 2021 yılı sonuna kadar sıfırlanmalıdır.

​2-Uzaktan eğitime mahkûm olan çocuk ve gençlerimize yönelik olarak indirimli internet tarifeleri uygulanmalı, eğitim için gerekli elektronik cihazlardan alınan her türlü vergi 2021 yılı sonuna kadar sıfırlanmalıdır.

​3-Küçük esnaf, çiftçi, 10 yıla kadar çalışma süresi olan avukat, mali müşavir ve benzeri serbest meslek çalışanlarının gelir vergisi tarifeleri 2020 ve 2021 yılları için yarı oranında düşürülmelidir.

​4-Yol, köprü ve benzeri altyapı yatırımlarına ilişkin planlanan tüm girişimler ertelenmeli, bu yatırımlar için ayrılan bütçe sosyal yardım olarak topluma ulaştırılmalıdır.

Önceki İçerikDünya’da insan haklarına karşı uygulanan tüm hak ihlallerine karşı örgütlenelim ve mücadele edelim
Sonraki İçerikÖzelleştirmelere hep karşıyız ama?