Çocukların ahlakını bozacak dizilere hayır

199

Ali ihsan Nazlı // Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) Başkanı

Gün geçmiyor ki, televizyonlarda birçok ahlak dışı filmler, diziler ile filmlerdeki vurdulu, kırdılı, çocukları özendirici, uyuşturucu kullanan kişilerin yer aldığı görüntüleri görmeyelim. Kısacası çocukların eğitiminde yer olmaması gerekli olan öpüşme sahnelerini, kabadayı vari dizi ve filmleri, uyuşturucuyu konu alan diziler ile filmleri ve reklam çekimlerinde çocukların figüran olarak kullanılmasını Aile Bakanı kesinlikle yasaklamalı ve RTÜK bu hususlarda yaptırım uygulamalıdır.

Bir aile illaki bu tür filmi veya diziyi izlemek istiyorsa, spor kanallarında olduğu gibi, paralı kanallardan istediği bir tanesine abone olup izleyebilmelidir.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitiminde her ne kadar aileler olsa da bazen çocukların yetiştirilmesinde aileler dahi yeterli gelmeyebiliyor.

Aile, okul, çevre ve çocukların yetişme tarzında TV, filmler, diziler ve cep telefonlarına aileler sınırlama getirememiş olsalar da bu hususta aile bakanı ve RTÜK sınırlama getirmelidir ve gereken yaptırımların muhakkak uygulamaya sokulması gerekmektedir.

Bu Ülke bizim, bu Evlatlar bizim!.. Lütfen sahip çıkalım.

Bir zamanlar çocuklara aile büyükleri yol gösterirdi ve sahip çıkardı; şu anki ortamda ise ne yazık ki çocuklar tamamen çevrenin etkisinde kaldılar ve vurdum duymaz davranan bir toplum olduk.

Bazı aileler ne kadar dürüst ve efendi bir çocuk da yetiştirse de arkadaş çevresi “Bir defa ile bir şey olmaz, sen erkek değil misin, sen yetişkin kendi kararını verebilecek yaştasın” diyerek gençlerimizi kandırıldığı topluma en büyük destek TV filmleri, diziler değil mi?

Geleceğin gençliği elden gitmeden YA GENÇLİĞE SAHİP ÇIKALIM YA DA GENÇLİĞİMİZİ KAYBEDELİM. 

Karar bu toplumun.

Saygılarımla.