Bugün Anneler Günü

391

Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer)

Merkez Yönetim Kurulu

Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de covit-19 nedeniyle karantina devam ediyor. Bu salgın günlerinde anne olsun ya da olmasın, tüm kadınların ev içinde işleri ve yükleri arttı. Özellikle anneler bir yandan ev işleri, bir yandan çocukların eğitimleri, diğer yandan da ağırlaşan ekonomik koşullarla baş etmeye çalışıyorlar. 

Yoksulluk özellikle de kadın yoksulluğu artıyor. Karantina günlerinde kadınlar yoksullukla mücadelede ilerleme kaydedemiyorlar ve çaresiz kalıyorlar. Çünkü onlara destek olabilecek sosyal mekanizmalar yok. Toplum yalnız bırakılmış ve kaderine terk edilmiş durumda. Ekonomik sorunların yanı sıra ev içi şiddet artıyor, kadınlara en güvende olmaları gereken evlerinde eşleri ya da aile bireyleri tarafından fiziksel, psikolojik, cinsel ya da ekonomik şiddet uygulanıyor ve kadınların korunabilmesi giderek zorlaşıyor.

Ailenin tüm yükü annelerin sırtına binmiş durumda. Bu da kadınların ruh sağlığını bozuyor, kadınlar büyük bir umutsuzluk ve mutsuzluk yaşıyorlar.

Bir yandan yoksulluk ve işsizlik artarken, diğer yandan reklamlarla annelere hediyeler alınması yönünde yapılan telkinler anneler gününün de ticarileştirildiğini gösteriyor. Evinde ertesi güne yemek yapabilmeyi hesaplayan annelere hediye alınmasının zorunlu olduğu algısı yaratılarak mağduriyet artırılıyor.

Ülkemizde halen 2 milyon kadın okuma yazma bilmiyor. 14 milyon annenin 4,8 milyonu açlık sınırının, 14 milyon beş yüz bini de yoksulluk sınırının altında yaşam savaşı veriyor. Çalışma hayatında kadınlar erkeklerle eşit koşullara ve eşit yükselme imkanına sahip değiller. Ev işlerinde çalışan, hasta veya çocuk bakan çok sayıda kadın sigortasız, işçi ve emekçi kadınların da çoğunluğu sendikasız çalışmaktalar.

Anne olsun olmasın tüm kadınların eşit hak ve özgürlüklere sahip olması insan haklarının başında gelmektedir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine göre tüm insanlar eşittir. Dolayısıyla annelerin ve tüm kadınların eşit ve özgür bireyler oldukları bir düzen kurulmalıdır.

 Anneler gününde biz anneler sorunlarımızın çözümlenmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını ve uygulanmasını, eşitlik ve özgürlüğün sağlanması için doğru ve kararlı adımlar atılmasını, gerekli hukuki düzenlemelerin yapılmasını, Devlet’in uluslararası sözleşmeler ve ulusal yasalarda taahhüt ettiği yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyor ve anneler gününün bir rant aracı olarak kullanılmaktan çıkarılmasını istiyoruz.

Sevgide ve Emekte Tükenmeyen; Tüm annelerin anneler gününü kutluyor, gerçekten eşit ve özgür olacağımız günlerde anneler gününü kutlamak istediğimizi bir kez daha duyuruyoruz.

Önceki İçerikTÜDER Genel Başkanı Levent Küçük
Sonraki İçerikTÜDEF : “Asbestli su boruları karın zarı kanseri yapıyor”