Başka Anne’ler ve Baba’lar ölmesin

255

Ali ihsan Nazlı // Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) Başkanı

Covid 19 denilen bu hastalık birçok aileyi perişan etmeye devam ediyor. Çünkü hala toplumda duyarsız davranan, “Ceza da neymiş, hastalık da neymiş?” deyip kendini ölümsüz sanan kişilerin hala bazı gerçekleri görmemek için sanki gözleri kör olmuş.

Sağlık Bakanımız, “Maskelerinizi ağzımızı ve burnumuzu kapatarak koruma sağlayalım” dedikçe, birileri inadına koluna maske takarak, neyi ispatlamaya çalışıyor? Anlamak gerçekten çok zor.

Kurban Bayramı’nın birinci günü Anne’mizi tüm ailece ziyarete gittik ve gülüş, çığrış ailecek bir bayram geçirdik. Sosyal mesafe şartlarında, hatta annemizin elini dahi bayram olmasına rağmen öpemedik.

Bu bayramda kimseye de bu hastalıktan dolayı bayramlaşmaya ziyarete dahi gitmedik.

Ancak bayramdan sonra gelen misafirlerin ziyaretleri sonucunda olsa gerek, çarşamba günü ağzından kan gelmesi sonucu normal hastalık sanarak, 112 çağrı merkezini aradık ve hastaneye ambulansla sevkiyatı yapıldı.

İlk gün iki defa alınan kan pıhtılaşması sonucunda doktorumuz, “Bugün hastamız, hastanemiz de yatsın yarın çıkışı olur” dedi.

Biz de yarını umutla beklerken, covid 19 şüphesi ile annemizin 14 gün pandemi bölümünde kalmasına karar verildi. Pandemiye gönderilen annemizin pandemi servisinde ateşi o bölüme gidene kadar normalken, birden 38’e bir saat sonra da 39’a çıkınca, gözetim altında bulundurmak için anne’mizi geldiği hastaneye tekrar geri gönderdiler.

Tek kişilik odada tedavi için alındı, bizlerin görme şansı o saatten sonra hiç olmadı maalesef. Sadece telefonla annemizin halini hatırını sorsak da bir evlat için yanına gidememenin ne kadar zor olduğunu, gelin bize sorun lütfen.

Hastaneye yattığı tarihten itibaren hepimiz İl Sağlık Müdürlüğü denetiminde, evlatlar olarak evde karantinaya alındık.

Ve Çarşamba hastaneye yatırdığımız annemizin pazartesi günü sabah saat 05:00’de yoğun bakıma kaldırıldığını ve durumunun ciddi olduğunu arayarak bize bildirdiler. Ve aynı gün saat 10:00’da ölüm haberi bize verildi.

Ve Anne’mizi büyük bir üzüntü ile kaybettik. Sessiz sedasız kimselere haber vermeden defnetmenin ne kadar zor olduğunu bu tür olayları yaşayanlara sormak lazım. eşe, dosta akrabaya ancak defnettikten sonra haber vermek zorunda kaldık maalesef.

İl Sağlık Müdürlüğü karantinada olan kardeşlerimize COVİD 19 testi yaptırdı. Evet çok şükür hepimizin testi NEGATİF (-) çıktı sevindik, hatta annemizin covid 19 mikrobunu bizden de kapmadığını biz biliyoruz ancak “Bu mikrobu kimden kaptı?” derseniz, vurdum duymaz davranıp bayramda evinde oturmayan, kapı kapı dolaşan ve gezmeyi seven duyarsız dost görünümlü dostlar, şimdi mutlu musunuz acaba?

Lütfen bu tür olayları lütfen hafife almayın, sonradan “Eyvah eyvah” diyeceğimize tedbirimizi baştan alalım.

Kabrinde rahat uyu ANNECİĞİM.

Sağlık Bakanımızın sözlerini lütfen ciddiye alın. Maskelerinizi kolunuza, bacağınıza değil, hastalığın bulaşacağı ağız, burun bölgesine takın lütfen.

Bu tür olaylara inanmanız için illaki ailenizden birinin mi ölmesi gerekir?

Kendinizi düşünmüyorsanız, lütfen çevrenizi düşünün.

Saygılarımla.