16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ!

123

Levent Küçük // Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı

16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde, insan sağlığına zararlı olmayan güvenli gıda ürünlerinin, sürekli ve en ucuz şekliyle biz tüketicilere ulaşmasını temenni ediyoruz. İsraf etmeden tüketmek, hep bizler hem de gelecek nesillerimiz için temel önceliğimiz olmalıdır.
Geleceğimiz için toprağımıza, tohumumuza, suyumuza, deniz ve göllerimize, böceğimize, kuşlarımıza, ağaç ve ormanlarımıza hep birlikte sahip çıkmalıyız.
Tüketicilerin satın aldığı her bir gıda ürünü, standartlara uygun üretilmiş, insan ve toplum sağlığına zararlı olmayan gıda ürünü olmalıdır. “Merdiven altı üretim ve satış” diye bir kavram gıda ürünlerinde asla olmamalıdır. Küçük puntolu yazılara gizlenmiş, insan sağlığına zararlı (katkı maddeli üretilmiş) gıda ürünleri satışa sunulmamalıdır. Devlet kurumları, yerel yönetimler, esnaf ve ticaret odaları, denetimlerini sürekli ve zamanında yapmalıdır.
16 Ekim Dünya Gıda Günü, herkesin gıda ürünlerine en ucuz şekilde erişim kolaylığı ile güvenli gıda ürünü üretim ve tüketiminin önemi farkındalığı ile kutlanmalıdır.
Saygılarımızla.

Önceki İçerikLiyakat ve Dürüstlük
Sonraki İçerikMarkette 5 litreydi evde 4,5 litre çıktı: Uzmanlar uyarıyor 115 bin TL cezası var