Suudi Arabistan konusunda STK’ların ortak basın açıklaması

130

TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU

TESK Başkanı Bendevi PALANDÖKEN

TİM Başkanı İsmail GÜLLE

DEİK Başkanı Nail OLPAK

TÜSİAD Başkanı Simone KASLOWSKI

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman KAAN

TMB Başkanı Mithat YENİGÜN

YASED Başkanı Ayşem SARGIN

Türk iş insanları olarak Suudi Arabistan ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizin sorunsuz bir şekilde sürdürülmesine büyük önem veriyoruz.

Birbirini tamamlayıcı nitelikte olan Türk ve Suudi ekonomilerinin kalkınması ve büyümesinin, ülkelerimiz arasındaki ticaretin kazan-kazan ilkesi çerçevesinde sürdürülmesiyle mümkün olduğuna inanıyoruz.

Zira ticaretin halkları zenginleştiren ve refahı artıran en önemli unsur olduğunu biliyoruz.

Tüm bunlara rağmen, Suudi Arabistan’da ülkemiz firmalarına yönelik giderek artan bir menfi tutum sergilenmeye başladığını üzülerek takip ediyoruz.

Firmalarımızdan aldığımız ve basına da yansıyan şikâyetlerde, Suudi yetkililer tarafından Türkiye’den ithalat yapılmamasının ifade edildiğini görüyoruz.

Ayrıca, firmalarımızdan mal tedarik eden birçok Suudi firmasına, Türkiye’den ithalat yapılmaması için taahhütname imzalatıldığı da ifade edilmektedir.

Yine son dönemde küresel lojistik firmaları da, Suudi Arabistan’da Türk ürünlerine karşı uygulanan engeller hususunda müşterilerini uyarmakta, Suudi gümrüklerinde sadece Türkiye’den gelen ürünler için çok uzun süre bekletilmeye hazır olmalarını ve hatta Türkiye’den ithalatın engellenebileceğini belirtmektedir.

Dolayısıyla bu konu ikili ekonomik ilişkilerin boyutunu da aşarak küresel tedarik zincirleri açısından da sorun haline gelmiştir.

Son olarak, Suudi Ticaret Odaları Konseyi Başkanı Ajlan bin Abdul Aziz Al-Ajlan’ın 3 Ekim 2020 tarihinde kendi sosyal medya hesabında Türk ürünlerini boykot etmenin tüm Suudi vatandaşların görevi olduğuna dair paylaşımı her iki ülke iş insanlarında da büyük hayal kırıklığına neden olmuştur.

Yukarıda dikkat çektiğimiz tüm bu olumsuz gelişmeler, yıllardır Suudi Arabistan ekonomisine katkı sağlayan ve bugüne kadar ülkede yüzlerce önemli projeyi başarıyla tamamlamış bulunan Türk müteahhitlik firmaları  için de geçerlidir. Müteahhitlerimiz uzunca bir süredir açılan önemli ihalelere davet edilmemekte, kendilerine yeni büyük proje verilmemektedir.

Firmalarımızın Suudi Arabistan’da maruz kaldığı ayrımcı muameleler nedeniyle derin üzüntü içindeyiz.

Ülkelerimiz arasında ticareti engellemeye yönelik resmi veya gayri resmi uygulamalar, aramızdaki ticari ilişkilere menfi yansıyacak, her iki ülke ekonomisine ve halkına zarar verecektir.

Türkiye’den mal tedarikinin azaltılması, Suudi firmaların da iş hacimlerini ve gelirlerini düşürecek, kalite, fiyat ve güven anlamında Türk ürünlerini tercih eden Suudi Arabistan vatandaşlarının alım gücünü olumsuz etkileyecektir.

Bu çerçevede Türk iş insanları olarak, ticari ve ekonomik ilişkilerimizdeki sorunları çözmek için Suudi yetkililerden somut adımlar atmasını bekliyoruz.

Yapıcı diyalog ve karşılıklı işbirliği ile her türlü sorunu çözebileceğimize ve tüm engelleri birlikte aşabileceğimize içtenlikle inanıyoruz.

PRESS RELEASE

As Turkish businesspeople, we believe that it is of utmost importance to continue with our commercial and economic relations smoothly with Saudi Arabia.

We believe that the growth and development of Turkish and Saudi economies, which complement one another, rely on continuing trade between our countries on a win-win basis. Because, we know that trade brings wealth and prosperity to people.

Despite all these, we regret to see that Saudi Arabia is taking an increasingly negative stance against Turkish companies. We learn from the complaints reported by Turkish companies, which are also taken up by the press, that Saudi authorities state that no imports would be made from Turkey. Furthermore, it is stated that many Saudi companies which supply goods from Turkish companies are forced to sign a letter of commitment not to import goods from Turkey.

And recently, global logistics companies have been warning their customers about the obstacles that Turkish companies face in Saudi Arabia, that they should be prepared for long waiting times at Saudi customs for goods arriving from Turkey and that imports from Turkey might even be blocked. Thus, this issue has gone beyond bilateral economic relations and become a problem for global supply chains.

Finally, it has been a massive disappointment for the businesspeople of both countries that the President of the Council of Saudi Chambers Mr. Ajlan bin Abdul Aziz Al-Ajlan tweeted on October 3, 2020 that it is the duty of all Saudi nationals to boycott Turkish products. 

All these negative developments we have pointed out above, are also valid for Turkish contracting companies that have contributed to the Saudi Arabian economy for years and have successfully completed hundreds of important projects in the country so far. Our contractors have not been invited to the important tenders for sometime and they have not been given  any new big projects.

We deeply regret the discriminatory treatment that our companies face in Saudi Arabia.

Any official or unofficial initiative to block trade between the two countries will have negative repercussions on our trade relations and be detrimental to economies and people of both countries.

Decreasing supply from Turkey will lower the business volume and revenues of Saudi companies and will negatively affect the purchasing power of Saudi nationals who prefer Turkish products for their quality and price with confidence. 

In this context, we, the Turkish businesspeople, expect Saudi authorities to take concrete initiatives to resolve the problems in our trade and economic relations.

We are confident that we can surmount any kind of problem with constructive dialogue and cooperation.

Önceki İçerikYves Rocher Türkiye’den hayvan dostları için anlamlı proje
Sonraki İçerikBeymen’den 2020 sonbahar kış sezonuna özel dijital trunk show