Sayın Cumhurbaşkanı ve Hükümetimize açık yalvarışımızdır

754

Ayşe Aydın / IGDESO Başkanı

Bizler pandemi sürecinde önce kapatılan, sonra açılan, açıldıktan sonra sorumsuzca pandemiyi yaymakla suçlanan, bilinçsiz haberlerle her fırsatta yıpratılan bir sektörün, güzellik sektörünün emekçi esnafıyız.

Kimisi yaptığımız işi dünya görüşüyle bağdaştıramadığından, kimisi bizleri küçük gördüğünden, kimisi sektörden daha büyük pay almak kaygısından yıllardır ihmal edilen, unutulan, en basit mesleki hakları için dahi büyük mücadeleler vermek zorunda kalan bir mesleğin mensupları, güzellik uzmanlarıyız.

Çoğunu kadınların oluşturduğu, 24.000 ekmek teknesinde 100.000’den fazla kadının evine ekmek götürdüğü sektörümüzde her zamankinden farklı olarak, bugün tüm dertlerinin yanı sıra global covid krizi ile yok olma tehdidi ile karşı karşıyayız.

Kazançları ile ancak günü kurtaran binlerce güzellik salonu artık günü kurtarmak bir yana yarınlarını ipotekleyerek borç batağı içine düşmüş ve her geçen gün bu batağın içinde geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde batmaktadır.

Ülkenin en önemli moral sektörlerinden olan güzellik salonları olarak, kira desteği, mevcut kredilerin ertelenmesi, SGK ve BAĞKUR affı ve bir sefere mahsus olarak tüm cezaların ve faizlerin affını talep ediyoruz.

Kadın istihdamının ülkelerin temel sorunu haline geldiği bir dönemde neredeyse tamamını kadınların oluşturduğu bir sektörün yok olma tehdidiyle karşı karşıya olmasının kabullenilmesini anlayamıyor, anlamlandıramıyoruz.

İnanıyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyüktür. Bu devletin hükümeti binlerce kadının işsiz kalmasına kulak tıkamayacak ve taleplerimizi karşılayacak sağduyu ve kudrete sahiptir.

Lütfen sesimizi duyun.

Tüm kadınlarımızdan da ricamız, sizlerin güzelleşmesi, moral bulması, kendinize daha güvenli bakabilmenize destek olan güzellik uzmanlarınıza sahip çıkın. Sesimizi duyurmamıza yardımcı olmak için aşağıdaki hastag ile paylaşımlarınızı rica ediyoruz.

#kadinlargüzellikuzmanlarınasahipçikiyor

Saygılarımla