Pandemiye Makro Bakış – Sayı 1

268

Derleyen: Memet Özkan / Özkan Yönetim Danışmanlık Kurucusu

Corona Covid-19 lokal bir sağlık krizi olarak başlamasına rağmen, giderek gelişerek küresel, finansal, ekonomik, sosyal vd. farklı kriz boyutlarıyla birlikte, tüm dünyaya geleceği belirsiz yeni bir deneyim yaşatıyor.

PANDEMİYE MAKRO bakış adlı raporumuzda, yaşadığımız pandemi dönemi boyunca Corona Covid-19 hakkında yoğun bir bilgi akışı ve kirliliği olmasına rağmen, özellikle manşetlere pek çıkmayan ancak iş ve sosyal hayata yönelik stratejik bir değer taşıdığını düşündüğümüz bilgilere (senaryolar, sektörlerin durumu, gelişen trendler, vd.) yer veriyoruz.

Pandeminin iş ve sosyal hayata yönelik gelecek etkilerini anlamaya çalışan herkesin okuması gerektiğine inandığımız bu raporu, yerli ve yabancı basını, haber ajanslarını, yerel ve küresel şirketlerin, Sanayi ve Ticaret Odaları’nın, Bakanlıklar’ın ve iş dünyası sivil toplum kuruluşlarının yayınladıkları araştırma ve inceleme raporlarını kesintisiz ve detaylı bir şekilde tarayarak oluşturuyoruz.

Çalışmalarınızda destek olması dileğiyle bilgilerinize sunarız.

İÇİNDEKİLER  (EKİM 2020)

– SALGIN SONRASI SENARYOLAR

– YENİ PANDEMİLER

– SOSYAL EŞİTSİZLİK

– E-TİCARET

– SAĞLIK SEKTÖRÜ

– MALİ SEKTÖR

– EĞİTİM SEKTÖRÜ

– ENERJİ SEKTÖRÜ

– HAVACILIK SEKTÖRÜ

– TEDARİK ZİNCİRLERİ

– TURİZM SEKTÖRÜ

– TÜKETİCİ TRENDLERİ

SALGIN SONRASI  SENARYOLAR

Salgınların ardından isyan, ırkçılık ve komplo teorileri yükselişe geçiyor

Geçmişte yaşanan 57 salgın hastalığı inceleyen İtalyan araştırmacılara göre salgınlardan doğan toplumsal ve psikolojik huzursuzluk, salgın öncesi dönemin sorunlarını sıkıştırıp ortaya çıkarma eğilimindedir. Ancak aynı zamanda salgın sonlandığında küresel eylemlerin daha sert şekilde dönüşü için verimli bir ortam oluşturuyor. Özellikle 5 kolera salgınını derinlemesine inceleyen ekip bu salgınlar öncesi 39 ayaklanma tespit ederken salgınları takip eden 10 yıl içinde toplam 71 ayaklanma yaşandığını açıkladı. (Indepent)

Türkiye dâhil gelişmekte olan ülkeler pandemi sonrası sosyal patlama dalgası ile karşı karşıya

Küresel risk analiz şirketi Verisk Maplecroft, otuz yedi ülke içinde beklenen sosyal tepkilerin çoğunlukla Nijerya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Venezuela ve Peru dahil olmak üzere Afrika ve Latin Amerika’da yoğunlaştığını söyledi. Araştırmalara göre, düzinelerce gelişmekte olan ve sınırdaki pazarlar, koronavirüs pandemisi ve virüsün korkunç ekonomik etkisini kontrol etmek için uygulanan kilitlenmeler nedeniyle önümüzdeki aylarda kitlesel protestolarla karşılaşacak. (Paraanaliz)

Moody’s’ten salgın sonrası ‘büyük değişim’ vurgusu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının; ekonomilerin, toplumların ve şirketlerin faaliyetlerini temelden değiştirebileceğini duyurdu. Raporda, küresel ticaretin daha parçalı olacağı, gelecek dönemde korumacı küresel ekonomik eğilimin artacağı, rekabet halinde yeni ekonomik blokların oluşacağı, yeni ticari sınırlamaların getirileceği belirtildi. Teknoloji şirketlerinin açık bir şekilde avantajlı olmasının beklendiği aktarılan raporda, hükümetlerin yeni sosyal yükümlülüklerinin ortaya çıkacağı, artan eşitsizliğin sosyal birlikteliğin bozulmasına yol açabileceği, bazı ülkelerde kurumlara olan güvenin azalabileceği kaydedildi. (Sputnik)

Oxford Economics: Pandemi sonrası için senaryolar

“Yenilenen bir enfeksiyon dalgasının ortasında iyileşme (recovery fades amid a renewed wave of infections)” senaryosunda, ikinci bir koronavirüs dalgasının 2020’nin sonlarında ve 2021’in başlarında yeniden kilitlenmelere yol açtığı varsayılır.  “Küresel durgunluğun derinleşmesi (Global recession deepens)” senaryosunda sosyal mesafe tedbirlerinin daha yavaş bir şekilde gevşemesiyle daralma oluşur. “Derin durgunluk (deep recession)” senaryosu mali krizi tetikler, çok yakın dönemdeki gelişmeler önceki senaryodakilerle eşleşir. “Bilimsel ilerlemeler normale daha hızlı geri dönüş sağlar (scientific advances allow more rapid return to normal)” – artan test kapasitesi, geliştirilmiş terapötikler ve 2020’nin ikinci yarısında bir aşı bulunması gibi gelişmeler kısıtlamaların daha hızlı bir şekilde kaldırılmasını kolaylaştırır. (Paraanaliz)

Simon-Kucher & Partners: Korona krizi, dünya ekonomisinin yüzde 58’lik bölümüne ciddi tehdit oluşturuyor

Küresel strateji ve pazarlama danışmanlık şirketi Simon-Kucher & Partners’a göre, koronavirüs krizi dünya ekonomisinin yüzde 11’ini oluşturan sektörleri pozitif etkilerken, yüzde 58’lik bölümü üzerinde ciddi tehdit oluşturuyor. Simon-Kucher & Partners üst düzey yöneticileri, şirketlerin kriz dönemi ve sonrasını içeren süreçte yaşayabileceği dört ana senaryo belirledi. ‘Gelişenler’, kriz öneminde tüketici davranışları lehine gelişerek en avantajlı konumda olanlar. ‘Bunalanlar’, artan talep koşullarına kıyasla kalite ve hizmet standardını korumakta zorlanan şirketler. ‘Durağanlaşanlar’, konvansiyonel kriz dönemlerinde de yaşanan talep düşüşlerine duyarlı şirketler. ‘Tehdit altındakiler’ ise insanlar arası teması gerektiren ve dijital karşılığı düşük hizmetlerin sunulduğu sektörler olmaları nedeniyle krizin en fazla etkilediği şirketler olarak öne çıktı. (Paraanaliz)

YENİ PANDEMİLER

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı: Yeni pandemilere hazırlanın !

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, tüm dünyanın yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) yol açtığı durumdan ders çıkarması ve yeni pandemilere hazırlanması gerektiğini söyledi. Ghebreyesus, olumlu ivme sergileyen ülkelerin bunu, atipik pnömoni, MERS, kızamık, çocuk felci, Ebola, grip ve diğer hastalıklardan sonra yaptıkları hazırlıklar sayesinde başardığını kaydetti. (T24)

Ormanların yok edilmesi, yeni pandemilerin ortaya çıkmasını nasıl etkileyecek ?

The Observer’ın haberine göre ormanların hızla yok edilmesi, tarım alanlarının kontrolsüz şekilde genişletilmesi, uzak bölgelere madenler inşa edilmesi, vahşi hayvanların gıda, geleneksel tıp veya egzotik ev hayvanları olarak istismar edilmeleri, hastalıkların vahşi yaşamdan insanlara doğrudan geçişi için ‘kusursuz fırtına’ rolü üstleniyor. Yeni ortaya çıkan hastalıkların hemen hemen üçte birinin, toprak alanlarının kullanımındaki değişikliklerden kaynaklandığı iddia ediliyor. Bunun sonucunda da bilim insanları, her yıl dünya nüfusunu etkileyecek beş ya da altı yeni pandeminin ortaya çıkabileceğini söylüyor.(T24)

SOSYAL EŞİTSİZLİK

BBC anketi zengin ve yoksul ülkeler arasında keskin bir ayrım olduğunu gösteriyor

GlobeScan tarafından salgının yüksek olduğu 27 ülkede BBC Dünya Servisi için yapılan bir anket, koronavirüs salgınının yoksul ülkeleri dünyanın geri kalanına göre daha fazla etkilediğini gösterdi. Ankete katılan daha yoksul ülkelerdeki insanların yüzde 69′u gelirlerinde bir düşüşün olduğunu söyledi. Daha varlıklı olan ülkelerde ise bu oran yüzde 45. Ankete göre kadınlar erkeklere göre daha kötü durumda. ABD’de ise siyah insanlar beyazlara göre daha fazla koronavirüse yakalandı. Salgın sırasında genç nesiller, eski nesillere göre daha zor zamanlar yaşadıklarını söylüyor. Bunun nedeni, pandemi sırasında çalışma, sosyalleşme ve eğitim alma fırsatlarının daha az olması olabilir. Pandemi ayrıca ebeveynleri daha çok etkiledi. Çocuk sahibi olanların yüzde 57′si pandemiden daha çok etkilenirken, çocuk sahibi olmayanlarda bu oran yüzde 4. (T24)

E-TİCARET

Y kuşağı Covid-19’dan sonra E-Ticaret’e devam etmeyi planlıyor

E-ticaret yıllardır istikrarlı bir yükselişte, ancak pandemi ile birlikte, kademeli bir talep artışı trendi yerine ani bir yükseliş yaşandı. Covid-19′a atfedilen hızlı büyüme 2019′da görülen miktarın iki katı seviyesinde. GlobalData’nın en son tüketici anketine göre küresel tüketicilerin %46′sı, Covid-19 salgın döneminden sonra mağaza ziyaret etmek yerine çevrimiçi ürün almaya devam edeceklerini söyledi ve 25-34 yaşındakiler arasında bu oran %54′e yükseldi. (Ticaret Bakanlığı)

Amazon, ABD ve Kanada’da 100 bin kişiyi işe alacak

Online satış devi Amazon, yeni tip koronavirüs döneminde artan satışlarının ardından ABD ve Kanada’da 100 bin kişiyi işe alacağını duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamada, işe alınacakların paketleme, kargo ve sipariş takibi gibi operasyonel birimlerde istihdam edileceği belirtildi. Açıklamada,  yeni alınacak 100 bin kişinin dönemsel değil, yarı ve tam zamanlı olarak istihdam edileceği vurgulandı. (Dünya)

SAĞLIK SEKTÖRÜ

AB koronavirüs önlemlerini artırdı: Avrupa Sağlık Birliği çalışmalarına hız verilecek

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, blok içerisinde bir ‘Avrupa Sağlık Birliği’ inşa etmenin zamanının geldiğini söyledi. Gelecek yıl İtalya’nın G20 dönem başkanlığında bu ülkede küresel sağlık zirvesi düzenleyeceği bilgisini paylaşan Von Der Leyen, sağlık kurumlarını güçlendireceklerini söyledi. AB Komisyonu Başkanı’nın güçlendirilmiş bir Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile güçlendirilmiş bir Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ni (ECDC) kastetmiş olabileceği belirtiliyor. Von Der Leyen, Avrupa’nın gelecekteki sınır ötesi tehditlerle mücadele kapasitesini artırmak için, bir de Avrupa Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Ajansı (BARDA) kurma sözü verdi. (Euronews)

MALİ SEKTÖR

Dünyada iflaslar 2021 sonunda 2019’a göre yüzde 35 artacak!

Euler Hermes, Küresel İflas Endeksi’ne göre 2021 yılı sonunda geriye dönük iki yıllık dönemde iflaslar yüzde 35 artışla rekor kıracak. İflasların önemli bir kısmının 2020 yılı sonunda ve 2021 yılının ilk yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Karantina önlemlerini hafifletmeye başlayan ülkelerde hayata geçirilen farklı stratejiler ise iflasları geciktirecek. İflasların en çok görüleceği ülkelerin ABD, Brezilya, Çin, İngiltere, İspanya, İtalya, Belçika ve Fransa olması bekleniyor. (Paraanaliz)

Avrupalı bankaların gelirlerinde düşüş yaşanacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupalı bankaların salgın şokunun ardından gelirlerinde düşüş yaşamasının beklendiğini bildirdi. Fitch Ratings açıklamasında, hükümetler tarafından yürütülen bireysel destek mekanizmalarının çekilmesiyle batık kredilerin bu yılın geri kalanında ve 2021 yılında dikkate değer şekilde artmasının beklendiği kaydedildi. (Trthaber)

IFC Asya-Pasifik bölgesinde finansal kriz uyarısı yaptı

Dünya Bankası’nın Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Asya-Pasifik bölgesinde, iflas sebepli sorunlu kredilerin büyük bir finansal krize sebep olabileceğini duyurdu. COVID-19 salgınının önce bir sağlık krizi, ardından da bir ekonomik kriz getirdiğini söyleyen IFC, sırada bir finansal kriz olduğu konusunda endişelerini belirtti. (Dünya)

EĞİTİM SEKTÖRÜ

Koronavirüs nedeniyle okulların kapanmasının çocuk evliliklerinin artmasında rolü var mı?

Birleşmiş Milletler nüfus kurumu UNFPA, Nisan ayında, okulların ve aile planlama hizmetlerinin kapanması ve artan ekonomik sıkıntıların birleşik etkisiyle, şu anki çocuk evliliklerine önümüzdeki on yıl içinde 13 milyon daha eklenebileceğini tahmin etmişti. Guardian gazetesindeki bir habere göre dünyanın yoksul kırsal bölgelerinde çalışma yapan yardım kuruluşlarından bu kaygıları doğrulayan veriler gelmeye başladı. 100 ülkeden 1300 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla yürütülen Girls Not Brides (Kız Çocukları, Gelin Değiller) adlı organizasyonun yöneticisi Dr. Faith Mwangi-Powell, okulların kapatılmasıyla toplumsal cinsiyet bağlantılı şiddetin arttığına dair kanıtların çoğaldığını söylüyor. (T24)

Hükümetlere okulların açılmasının öncelikli olması çağrısında bulunuldu

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) koronavirüs tedbirleri kapsamında geçen aylarda okulların kapatılması nedeniyle dünya genelindeki öğrencilerin en az üçte birinin eğitim imkanlarından mahrum kaldığını açıkladı. UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, çocukların “çocukların aylardır eğitim imkanlarından mahrum kalmalarının, küresel bir eğitim krizine işaret ettiğini” vurguladı. Fore, bunun “ekonomik ve sosyal etkilerinin on yıllar boyunca hissedileceğini” de sözlerine ekledi.(T24)

Okulların kapatılmasından kaynaklanan beceri kaybı geleceğimizi olumsuz etkileyecek

OECD, küresel daralmanın Amerika Birleşik Devletleri için 15,3 trilyon dolarlık ekonomik kayıp anlamına geleceğini ve eğitimdeki kesintinin bir sonraki akademik yıla yayılması durumunda faturanın daha da ağırlaşacağını belirtti. OECD raporuna göre, birçok ülkede okullar yeniden açılsa da eğitim açısından zorluklar aşılamıyor. Ayrıca küçülen ekonomilerle birlikte eğitime ayrılan bütçelerin de azalma riskinin bulunduğuna dikkat çekildi. (Euronews)

ENERJİ SEKTÖRÜ

Dünyada 6.5 milyon enerji çalışanı Kovid-19 nedeniyle işini kaybedebilir

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) son 6 ayda küresel enerji sektöründe 3 milyonu aşkın insanın işini kaybetmesine neden olduğunu belirterek, “Önümüzdeki 6 ay içinde ise 3,5 milyon insanın daha işini kaybetme riski var” dedi. (Sputnik)

Küresel petrol şirketleri rafinerilerini kapatıyorlar

Petrol rafinerileri, COVID-19 salgını nedeniyle sert düşen yakıt talebinin kısa vadede toparlanmayacağı beklentisiyle Asya ve Kuzey Amerika’daki tesislerini kalıcı olarak kapatırlarken, sıra Avrupa’daki rafinerilere gelmiş olabilir. (Dünya)

HAVACILIK SEKTÖRÜ

Moody’s: Havacılık sektörü 2023′e kadar toparlanamayacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen havacılık sektörünün 2023′ten önce tamamen toparlanamayacağını ve sektörün derin yapısal değişikliklerle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Kuruluşun açıklamasında, sağlıkla ilgili endişeler, kurumsal seyahat politikalarındaki değişiklikler, uluslararası seyahatteki olası kısıtlamalar ve daha düşük gayrisafi yurt içi hasıla ile yükselen işsizlik sonucu azalan harcamalar nedeniyle yolcu talebinin 2022′ye kadar sınırlı olacağı aktarıldı. Açıklamada ticari havacılık imalatı ve tedariği, havaalanı, seyahat ve hava yolu hizmetleri gibi ilgili sektörlerde de etkilerin hissedileceği bilgisine yer verildi. (Sputnik)

Uçaklarda COVID-19 emekliliği, sökümleri hızlandırdı

Pandemi nedeniyle hurdaya gidecek uçak sayısında artış bekleniyor. 20 yılda 12 bin uçağın hizmet ömrü dolacak. Uçak söküm ve geri dönüşüm sektörü 5,4 milyar dolara koşarken, parça fiyatlarının da düşmesi öngörülüyor. Fortune Business Insights’ın 10 Eylül’de yayımladığı raporunda ticari uçak söküm, parçalama ve geri dönüşüm sektörünün 2027 itibariyle 5,4 milyar dolar büyüklüğe ulaşması öngörülüyor. (Dünya)

TEDARİK ZİNCİRLERİ

Moody’s: COVID-19 tedarik zinciri değişikliklerini hızlandıracak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, COVID-19 salgınının tedarik zinciri değişikliklerini hızlandıracağını belirterek, tedarik zincirlerinin daha sağlam, parçalı ve bölgesel odaklı hale geleceğini bildirdi. Moody’s’ten yapılan açıklamada, COVID-19 salgınının küresel ticaret ilişkilerindeki temel değişiklikleri özellikle Asya’da hızlandıracağı belirtildi. Açıklamada, tedarik zinciri değişikliklerinin kapsamının sektöre göre değişim göstereceğine işaret edilerek, en büyük değişimlerin ilaç sektörü gibi büyük stratejik öneme sahip alanlarda olacağı belirtildi. (Dünya)

Tedarik zincirleri, şirketlere 1 trilyon dolar maliyet getirebilir

Bank of America – BofA, COVID-19 salgını sonrasında imalat süreçlerini, tedarik zincirlerini Çin dışına taşıma seçeneğini değerlendiren yabancı şirketlerin 5 yıllık bir süreçte 1 trilyon dolar maliyet ile karşı karşıya kalabileceklerini duyurdu. Ancak BofA, Amerikalı ve Avrupalı şirketlerin bu yönde atacakları bir adımın uzun vadede şirketler için faydalı olabileceğini de savundu. Yapılan çalışma, Covid-19′un on yıllardır devam eden imalatın, ABD ve Avrupa’dan Çin’e kayışının terse döndürülmesi için bir katalizör olduğunu ortaya koydu. (Dünya)

Küresel tedarik zincirleri, ekonomik toparlanmada önemli rol oynayacak

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan Dünya Yatırım Raporu’na göre COVID-19, bu yıl uluslararası doğrudan yatırımlarda (UDY) yüzde 40’a varan bir düşüşe yol açacak. Büyük ölçüde küresel tedarik zinciri yoğun, imalat sanayii ve doğal kaynaklara dayalı bir UDY profiline sahip ülkeler, bu dönemden daha ciddi şekilde etkilenecekler. Uzun vadede ise, yatırımların yönünü yeniden belirleyecek bazı trendlerin ortaya çıkmasını bekleniyor. Küresel tedarik zincirlerinin yeniden yapılanmasıyla şekillenecek olan bu yeni süreçte, üretimde millileşme, yatırımlarla üretimin fiziksel olarak yakınlaşması, üretimde ve tedarikte çeşitlendirme ve bölgeselleşme gibi trendler etkili olabilir. Salgının, uluslararası üretimi şekillendiren 3 mega trendi de ortaya çıkarması bekleniyor. Bunlar, teknoloji – dijitalleşme; korumacılık ve ekonomi politikaları; ve sürdürülebilirlik. (Paraanaliz)

TURİZM SEKTÖRÜ

BM: Koronavirüsün turizme maliyeti 460 milyar dolar

BM Dünya Turizm Örgütü, COVID-19′un turizm sektörüne etkilerine ilişkin raporunu yayımladı. Ülkelerin pandemi nedeniyle seyahat kısıtlamaları getirdiği ve sınırları kapattığı belirtilen raporda, uluslararası turist sayısının bu yılın ilk 6 ayında yüzde 65 düştüğüne dikkat çekildi. Pandeminin turizmi en kötü vurduğu bölge yüzde 72 düşüşle virüsün ilk ortaya çıktığı Asya-Pasifik olurken, Avrupa yüzde 66 düşüşle ikinci, Amerika kıtası ise yüzde 55 düşüşle üçüncü sırada yer aldı. (Dünya)

UNWTO: Kırsal turizm patlar

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, UNWTO Genel Sekreteri, turistlerin salgın nedeniyle kitlesel turizmden uzak tatil destinasyonlarını tercih edeceğini de belirterek “kırsal bölgelere seyahatler patlayacak” dedi ve İspanya’nın kırsal alandaki bütün rezervasyonlarının yüzde 70’inin dolduğunu kaydetti. Pololikashvili, bunun gelecek iki ila beş yıl içinde bir trend olacağını tahmin ettiklerini, buna karşılık şehir turizminde ise azalma beklediklerini kaydetti. (Paraanaliz)

TÜKETİCİ TRENDLERİ

Yeni tip koronavirüsün de etkisiyle 2020’nin ilk altı ayında tamamlayıcı sağlık sigortası teminat adedi 2019’un aynı dönemine göre yüzde 46,9 artarak 1 milyon 190 bin 166 adete ulaştı. (T24)

Koronavirüs salgını ile birlikte kadınlar için üretilen pisuvarların satışı arttı. Pandemi ile birlikte hijyen konusunda daha titiz davranmaya çalışan kadınlar için portatif pisuvarlar kolay bir çözüm haline geldi. Bu süreçte birçok kişide umumi tuvalete gitme konusunda bir korku oluştu.(Euronews)

The Guardian’da yer alan habere göre, Lego’nun toplam satışları 2020′nin ilk yarısında yüzde 14 arttı ve en büyük piyasalarının olduğu ABD, Batı Avrupa, Asya Pasifik ve Çin’de yüzde 10′dan fazla arttı. (T24)

Yapı Kredi, alışveriş alışkanlıklarındaki değişim verilerini paylaştı. Salgından en olumsuz etkilenen sektörler, seyahat, yeme-içme ve giyim olurken, normalleşme süreci ile birlikte harcamalar salgın öncesi dönem seviyesine döndü. En hızlı toparlanan sektör yeme-içme oldu. (Sputnik)

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) açıkladığı “Covid-19’un Tüketici Harcamalarına Etkisi” raporuna göre, koronavirüs salgını döneminde hane halkı harcamalarında dikkat çekici düşüş gözlenirken, vatandaşın seyahat, dernek, giyim ve aksesuar gibi alanlarda tüketimlerini azalttığı belirlendi. (T24)

Koronavirüs, gayrimenkulde tercihleri değiştirdi: Geniş, balkonlu, butik ve bahçeli evler revaçta. (Sputnik)

ABD’de üniversite futbolu sezonunun iptal edilmesinin ardından porno filmlere ilginin artması bekleniyor. ImLive’ın araştırmasına göre 2020 sonbaharında karşılaşmaların normal olarak oynandığı 2019′un sonbaharına kıyasla yüzde 22.4 daha fazla kişinin porno izlemesi bekleniyor. (T24)

Trendyol, GittiGidiyor, Avansas ve Hepsiburada’nın paylaştığı bilgilere göre salgın sürecinde çok satılanlar: Epilatör, ofis sandalyesi, oyun konsolu, dizüstü bilgisayar yükseltici. (Hürriyet)

Uzaktan tanı ve tedavi hizmetleri COVID-19 döneminde beklenmedik bir hızla yaygınlaşmaya başladı. Teletıp pazarının 2026’da 185,66 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. (Dünya)

İTO’dan yapılan açıklamaya göre 1 Nisan-12 Temmuz tarihleri arasındaki yaklaşık 3.5 aylık dönemde en fazla sayıda firma kuruluşunun yapıldığı 3 sektör, 957 firma ile ‘perakende ticaret’, 658 firma ile ‘konut inşaatı’ ve 522 firma ile ‘bilgi teknolojileri’ oldu. Bu sektörleri 512 firma ile ‘hazır giyim ve konfeksiyon’, 447 firma ile ‘toptan ve dış ticaret’, 434 firma ile ‘işletme destek hizmetleri’, 402’şer firma ile ‘restoran ve yiyecek içecek hizmetleri’ ile ‘bilgi, iletişim ve medya’, 345 firma ile ‘ilaç ve tıbbi cihaz’ ve 277 firma ile teknik hırdavat sektör grupları izledi. (Sputnik)

1 Temmuz itibarıyla yeniden başlayan düğünler için getirilen tedbirler kapsamında bazı kentlerde takılar gelin ve damat yerine cansız mankenlere takılmaya başlandı. Fiyatları 500 ile 750 lira arasında değişen cansız manken satışları patladı. (Hürriyet)

Türkiye’de giyim sektörü COVID-19 sürecinde yaralarını medikal tekstille sardı. Maske, önlük, tulum gibi ürünlerin arasında bulunduğu medikal tekstil ihracatı, yılın 8 ayında 891 milyon 279 bin dolara yükseldi. (Trthaber)

Netflix CEO’su: Evden çalışmanın hiçbir yararını görmedik. Netflix’in kurucusu ve CEO’su Reed Hastings, şirket çalışanlarının uzaktan çalışmasının hiçbir olumlu sonucunu görmediklerini belirterek, bu durumun farklı fikirler arasındaki tartışmayı da zorlaştırdığını savundu.(T24)

Online dersler öğrencileri sıktı, yeni moda açık hava sınıfları. Hollanda Middelburg kentinde bulunan College Roosevelt Üniversitesi, ‘online’ derslerin sayısını düşürmek için açık hava sınıfları oluşturdu. (Euronews)

Kanada’da Covid-19 tedbirleri yabancı öğrenci sayısını düşürdü; milyarlarca dolar kayıp söz konusu. (Euronews)

Not: Araştırma raporlarımızdan, proje hibe desteklerinden, mevzuat duyurularından, eğitim duyurularımızdan ve kurumsal haberlerimizden haberdar olmak isteyen okurlarımızın [email protected]  adresine boş bir e-posta göndermeleri yeterlidir.

Not:  Bu rapor www.danismend.com tarafından güvenilir olduğuna inanılan kamuya açık  kaynaklardan elde edilen bilgiler kullanılmak suretiyle, sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde tavsiye veya danışmanlık hizmeti sağlanması olarak yorumlanmamalıdır. Www.danismend.com bu raporda yer alan bilgilerin doğru ve tam olması konusunda herhangi bir şekilde garanti vermemektedir. Www.danismend.com bu raporda yer alan bilgilerde herhangi bir bildirimde bulunmaksızın değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu rapor ve içindeki bilgilerin kullanılması nedeniyle doğrudan veya dolaylı olarak oluşacak zararlardan www.danismend.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Bu konularda detay bilgi  isteyen okuyucuların ayrıca bizimle temasa geçmelerini rica ederiz.

http://danismend.com/kategori/altkategori/pandemiye-makro-bakis/

Önceki İçerikTüketiciler Aldatılıyor mu?
Sonraki İçerikÜçay Mühendislik’in 2021 hedefi 30 bin Daikin kombi