Sorunun çözümü alınacak karardadır

225

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklama ile Mart 2020’den bu yana geçici olarak durdurulmuş olan 2019-2020 eğitim yılı, 18.05.2020 tarihi itibariyle Eylül 2020 tarihine kadar sonlandırıldı.

İlgili tutar ödenmemiş ise, ödeme talep edilmemelidir

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) ve Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği (TÜBİDER) Genel Başkanı Fuat Engin,Bu durumda Mart 2020’den bu yana özel okullarda eğitim, servis, yemek hizmetlerinin bedelleri ödenmiş ise iadesi, ya da önümüzdeki eğitim yılına yönelik mahsup edilmesi ve ilgili tutar ödenmemiş ise, ödeme talep edilmemelidir” şeklinde konuştu.

TÖF ve TÜBİDER Genel Başkanı Fuat Engin, bu konudaki olası uyuşmazlıklarla ilgili yapılan şikayet başvuruları sonucunda, iletişim başkanlığınca tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılmasına işaret edildiğini belirtti.

Bu durumun mağduru yine tüketiciler olacak

Tüketici hakem heyetleri çalışmalarının, 01 Nisan’dan başlayarak, 15 Haziran tarihine kadar Cumhurbaşkanlığı kararıyla durdurulduğunu aktaran Fuat Engin; “İş yükü fazla olan hakem heyetlerinin bu süreçteki iş yükü inanılmaz derecede artış gösterecek, aylarca sürecek bir hak arama süreci yaşanacak ve kararlar sonrası tüketici mahkemelerine yapılacak karar iptaline yönelik itirazlarla da yılları bulan hak arama sürecine dönüşecektir. Bu durumun mağduru ise yine tüketiciler olacaktır. Bu nedenle hakem heyetlerinin ve / veya tüketici mahkemelerini işaret etmek çözümsüzlük ve kitlesel mağduriyet anlamına gelecektir” dedi.

Konunun toplumsal soruna dönüşmesi engellenmeli

Tüketicilerin, idarenin alacağı kararlar doğrultusunda gerçekleşecek kalıcı çözümü beklediğini aktaran Fuat Engin; “Hizmet alınmamış eğitim, servis ve yemek ücretlerinin ödenmiş olanlarının iade ya da mahsup edilmesi, ödenmemiş olanların ise iptal edilmesi kararı çok önemlidir ve kararın alınması pandemi koşullarında konunun toplumsal soruna dönüşmesini engelleyecektir” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

https://www.tuketicipostasi.com/sorunun-cozumu-alinacak-karardadir/5938/

Önceki İçerikTD Tüketici Dostu Röportaj 4 // TÜRKİYE GENÇLİK KONSEYİ Genel Başkanı Kasım Bağdu
Sonraki İçerikÜnlüler “Pepsi ile Evlere Şenlik” konseriyle bayramda evinize konuk oluyor