Sigara ve alkol grubundan alınan ÖTV’ye yüzde 47 zam geldi

59

Sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artış gösterdi.ÖTV’deki artış oranı yüzde 47 oldu.

Sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi ÖTV’deki artış oranı yüzde 47 oldu.

Artış oranının fiyatlara yansıyıp yansımaması Cumhurbaşkanı kararıyla belli olacak. Aksi bir karar alınmadığı sürece sigarada asgari maktu vergi paket başına 9.77’den 14.39’a çıkacak.

Bloomberg HT’nin aktardığına göre, bu durumda bir paket sigara en az 22.85 TL’ye satılabilecek Öte yandan ÖTV’deki artışa ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Tütün ve alkol ürünlerinin enflasyon sepetindeki ağırlığı ise 4,88 seviyesinde bulunuyor. Bu oranını yüzde 4.57’sini tek başına sigara oluşturuyor.

Haziran ayında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla sigara ve alkollü içeceklerden alınan özel tüketim vergisi Temmuz-Aralık ayı için sabit kalmıştı. Fakat bu sefer Ocak ayı öncesinde böyle bir karar yayımlanmadı.

İlgili kararın yayımlanması durumunda Ocak-Haziran dönemi için belirlenen yüzde 47.38’lik artışta düzenlemeye gidilmesi olasılık dahilinde.Vergi uzmanı Ozan Bingöl, sigara ve içki grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışına tepki gösterdi.

Bingöl, “Bir litre rakıda 326,99₺ olan ÖTV %47,4 artarak 481,98₺ olmuştur. Bu durumun toplum sağlığını korumak ile ilgisi kalmamıştır” diyen Bingöl, “Gelir odaklı bir vergileme yaklaşımı oluşmuş hatta alkolden alınan ÖTV, bir vergi politikası aracı olmaktan çıkıp yaşam tarzına müdahaleye dönüşmüştür” dedi.

https://tr.sputniknews.com/20220103/sigara-ve-alkolde-otv-artisi-1052353828.html

Önceki İçerikEnerjide tüketiciler soyulacak, şirketler kazanacak
Sonraki İçerikGözümüz fırsatçıların üzerinde