Pirinçten sonra sarımsak!

169

hudutgazetesi.com sitesinin 02-10-2020 tarihli haberine göre, Türkiye’de piyasaya ‘yerli’ diye sunulan fakat menşeinin Yunanistan’dan olduğu anlaşılan pirinçten sonra, ‘Mersin’ menşei ile satılan sarımsağın da Çin’den ithal edildiği ortaya çıktı. Olgay GÜLER imzalı haberde, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun, Türkiye’de üretilen her ürünün artık ithal edildiğini belirttiği, “İpin ucu artık kaçtı. Türkiye’nin dış ticaret verilerini biliyoruz. O kadar çok ithalat arttı ve şekillendi ki, artık bizde yetiştirilen tüm ürünler ithal ediliyor” görüşü yer aldı.

Türkiye’de piyasaya ‘yerli’ diye sunulan fakat menşeinin Yunanistan’dan olduğu anlaşılan pirinçten sonra, ‘Mersin’ menşei ile satılan sarımsağın da Çin’den ithal edildiği ortaya çıktı.
Pirinç üreticilerinin çeltik kilosu için 3.80 lira istemesi üzerine TMO, Yunanistan ve İtalya’dan pirinç ithal ederek piyasaya sürmüş, TMO’dan 300 ton pirinç alan bir özel firma da ‘yerli pilavlık pirinç’ yazan paketin menşei bölümüne ise Yunanistan ortaya çıkmıştı. Pirinç örneğinden sonra ise marketlerde ‘Mersin’ menşei ile satılan sarımsağın da etiketi kaldırınca ‘Çin’den geldiği görüldü. Konuyla ilgili konuşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’de üretilen her ürünün artık ithal edildiğini ve ipin ucunun kaçtığını söyledi. 

Türkiye’nin tüm tarım ürünlerinde artık ithalatçı konumuna geldiğini söyleyen Gaytancıoğlu şunları söyledi:

ARTIK İPİN UCU KAÇTI’ 
“Türkiye tüm tarım ürünlerinde artık ithalatçı oldu. Nasıl üretirim diye planlama yapmayan, bu yönde politika geliştirmeyen bir iktidar 18 yıldan beri tarımı yönetiyor ve son 2  3 yılda artık tabiri caizse şaftı kaydı derler ya, ipin ucu kaçtı. Tüketiciyi de artık yok saymaya başladılar yani paketlerin üzerinde TSE gereği üretim yeri, adedi, ambalajı, ağırlığı, üretici firmaya ait bilgiler yazar, boyutu, ebadı yazar, ürünü tanıtıcı bilgiler yazar ama mutlaka ithal edildiği yer veya üretildiği yer yazmak zorunda. Ama o derece artık tüketiciyi yok sayıyorlar ki, tüketici hakkını aramaz diye düşünüyorlar ama bizler tüketicinin yerine de haklarını aramak için de elimizden geleni yapıyoruz çünkü artık ipin ucu kaçtı. Türkiye’nin dış ticaret verilerini biliyoruz. O kadar çok ithalat arttı ve şekillendi ki, artık bizde yetiştirilen tüm ürünler ithal ediliyor.

‘TÜKETİCİ KANDIRILMAMALI’ 
Önümüzde pirinç ve sarımsak örneği var ama bu daha da çeşitlendirilebilir. Mesela mercimek de yurt içinde üretiliyor ama aynı paketlere ithal mercimeği de koyuyorlar. İthal mercimek daha fazla geldiği için yerliyi bunun içerisine koyuyorlar. Yani firmalar bile özen göstermiyor. Firmalar  çünkü AKP’nin korkusu ve baskısından ne yapacaklarını şaşırdılar. Bu son derece yanlış. Türkiye’de tüketici bilincinin oluşması , firmaların da buna uyması gerek, tüketiciyi kandırmamaları gerek. Ben de bir çok tüketici biliyorum; ithal ürün olduğunda almak istemiyor. Buna karşı bir tepki gösteriyor. Bu tepkinin çoğalmaması için firmalar tüketici anlamaz diye Türkiye’de üretilmiş gibi gösteriyorlar. 

‘TMO’NUN GÖREVİ İTHALATI DÜZENLEMEK Mİ?’
Mesela bu sabah bir kararname yayınlandı. Dün sabah Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıktı ve TMO’ya ithalatı düzenleme görevi verildi. TMO’nun görevi ithalatı düzenlemek mi, yurtiçi piyasayı düzenlemek mi? Yurt içinde üretici zor duruma düşer, TMO fiyat açıklar ürün fazlaysa depolarına alır buradan tüketiciye, aracıya veya firmalar satar. Yani piyasayı düzenleme görevi varken çıkan kararnamede bir tane bile üretim kelimesi yok, tamamen ithalatta kim görev alır, nasıl yapılır, kim denetler bunlar var. Yani artık ipin ucu kaçtı, kesinlikle iktidar görevini yapamıyor, tarımı yapamıyor, tarım piyasalarına yön veremiyor, üreticiyi mağdur etti, üreticinin ne durumda olduğunu görmüyor. Tüketici bir şekilde kandırılıyor, denetim yok.”

http://www.hudutgazetesi.com/haber/61904/pirincten-sonra-sarimsak.html

Önceki İçerikSavaş ve Barış
Sonraki İçerikKiracı hangi masraflardan sorumludur?