Mcdonald’s lezzetleri görme engelliler için seslendirildi

137

Çocuk sağlığı ve mutluluğunu hedefleyen Çocuk Vakfı, kadın istihdamını destekleyen Hanımeli projesi gibi pek çok sosyal fayda projesine imza atan McDonald’s Türkiye, engelleri kaldıran ‘Sesli Menü’ projesiyle farkındalık yaratmaya devam ediyor. McDonald’s Türkiye’nin Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Türkiye Derneği’nin Avrasya Şubesi ile hayata geçirdiği proje, görme engelli bireylerin hayatında kolaylık sağlayacak. Proje kapsamında McDonald’s restoranlarında kapı ve bankolara yerleştirilen QR kodu okutan veya benimmenum.net/mcdonalds linkini ziyaret eden görme engelliler McDonald’s ürünlerini sesli olarak dinleyebilecek, hızlı, kolay ve temassız bir şekilde sipariş verebilecek.

“Dijital sayesinde engelleri kaldırıyoruz”

McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Elif Göktaş, görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak projenin kendilerini çok heyecanlandırdığını söyledi. Göktaş, “Görme engelli bireylerin toplumsal yaşama tam katılımı için biz de üzerimize düşenin farkındayız. Görme engelli bireyler sokağa adım attıkları andan itibaren başkalarına bağlı kalmadan özgürce seçim yapabilmek istiyor. Bu noktada dijital dünyanın hayatımızın hemen her alanında bizlere sağladığı kolaylığı görme engelli bireylerin de deneyimlemesini, kendilerini özgür hissetmelerini önemsiyoruz. Görme engelli bireylerin istek ve deneyimlerinden yola çıkarak geliştirilen bu projede JCI Avrasya ile sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ettik ve içimize çok sinen bir sonuç elde ettik. Türkiye’de her yıl 100 milyonu aşkın kişiye hizmet veren McDonald’s’ın kaliteli ve güvenilir lezzetlerini çok daha erişilebilir kıldığımız için mutluyuz” dedi.

“Kadınlara istihdam yaratacağız”

JCI Avrasya Şube Başkanı Filiz Tüfek ise projeyle ilgili şunları söyledi: “JCI (Junior Chamber International) 1917’den bu yana 128 ülkede 20 bini aşkın üyesiyle faaliyet gösteriyor. Biz de JCI Türkiye’nin 24 şubesinden biri olarak toplumun gelişimine pozitif katkı sağlamak için çalışıyoruz. McDonald’s Türkiye’yle böyle anlamlı bir projeye imza atmış olmayı çok değerli buluyoruz. Mangodo Dijital Ajansı’nın iş birliğinde ortaya çıkan proje sayesinde kadın görme engellilere istihdam yaratmayı da hedefledik. Görme Engelliler İçin Sesli Menü projesinde seslendirme yine görme engelli üyemiz tarafından yapıldı. Bu menü seslendirmeleri sayesinde kadın görme engellilere istihdam sağlıyoruz. Görme engelli kadın bireylerden oluşacak seslendirme havuzu ile onlara evlerinden para kazandıracağız. Bu yönüyle de bizi çok mutlu eden bir proje oldu.” 

Türkiye’de McDonald’s

‘BrandZ En Değerli 100 Küresel Marka’ çalışmasına göre dünyanın en değerli 9’uncu markası olan ve Türkiye’de ilk restoranını 1986 yılında açan McDonald’s, 2005 yılından bu yana Anadolu Grubu (Anadolu Endüstri Holding) çatısı altında faaliyet göstermektedir. McDonald’s, bugün yaklaşık 255 restoranı ve 6000 civarında çalışanı ile yılda 100 milyon kişiye hizmet vermektedir. McDonald’s, sunduğu ürün ve hizmetlerin %98’ini Türkiye’de üretim yapan tedarikçilerden temin etmektedir.

McDonald’s Çocuk Vakfı Hakkında
1974 yılında ABD’de kurulan günümüzde 64 ülkede faaliyet gösteren RMHC’nin (Ronald McDonald House Charities) bir uzantısı olarak Türkiye’de 2001 yılında faaliyete geçen McDonald’s Çocuk Vakfı’nın misyonu, çocukların sağlığı ve mutluluğu için projeler gerçekleştirmektir. McDonald’s Çocuk Vakfı, bu misyon çerçevesinde bugüne kadar 25 yerleşim merkezindeki 29 sağlık kuruluşunda 51 proje gerçekleştirmiştir. Bu projelerden yararlanan çocuk sayısı 250 bin’e yaklaşmış ve Vakfa 2 milyon doların üzerinde ayni ve nakdi bağış yapılmıştır.

McDonald’s Çocuk Vakfı 2012 yılında gerçekleştirilen Şişli Etfal Hastanesi Gelişimsel Pediatri Servisi’nin inşa ve teşrifi projesi ile RMHC’nin en prestijli ödüllerini kazandı. Şişli Etfal Hastanesi Gelişimsel Pediatri Servisi Projesi kendi kategorisinde ‘En İyi Proje’ ödülünü alırken, RMHC’nin en büyük ödülü olan Kim Hill seyirci ödülüne layık görüldü.

Önceki İçerikTürkiye Enerji Sektöründe STK’ların rolü masaya yatırıldı
Sonraki İçerikSonbahar 2020 Tommy Hilfiger Çocuk Giyim Koleksiyonu American Pioneers