Jale Yanılmaz:”Aşı yaptırımı Fırıncılar Odasının üzerine vazife değil”

256

İstanbul Fırıncılar Odası’nın Covid-19 aşısı olmayanlara ekmek satışı yapmayacakları yönündeki açıklamalarına tepki gösteren Tüketiciyi Güçlendirme Derneği Başkanı Jale Yanılmaz, “Fırıncıların üzerine düşen görev, topluma sağlıklı ve mümkün olan en ekonomik ekmeği üretip, hiçbir ayrım gözetmeksizin satmaktır. Sadece Kamu Yönetiminin Meclis iradesi ile alabileceği kararlar onların üzerlerine vazife değildir” dedi.

İstanbul Fırıncılar Odası 6 ilçede covid-19 aşısı olmayanlara ekmek satışı yapmayacaklarına dair karar aldıklarını açıkladı. Odanın esenler temsilcisi, vaka sayılarının artması sebebi ile fırıncılar olarak üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını o sebeple fırına gelen vatandaşların aşı olup olmadığını kontrol edeceklerini ve aşısı olmayana ekmek satışı yapmayacaklarını ifade etti. Temsilci şu an için Bakırköy, Güngören, Bağcılar, Bahçelievler, Bayrampaşa ve Esenler ilçesinde uygulayacaklarını kısa sürede de 39 ilçeye yaygınlaştırmayı hedeflediklerini beyan etti.

Fırıncılar Odasının bu açıklamasına tepki gösteren Tüketiciyi Güçlendirme Derneği (TÜGÜDER) Başkanı Jale Yanılmaz, “Fırıncıların üzerine düşen görev, topluma sağlıklı ve mümkün olan en ekonomik ekmeği üretip, hiçbir ayrım gözetmeksizin satmaktır. Sadece Kamu Yönetiminin Meclis iradesi ile alabileceği kararlar üzerlerine vazife değildir. Kaldı ki covid-19 aşısı konusunda alınmış herhangi bir yaptırım kararı da yok. Haddi aşan açıklamayı ve uygulamayı hem reddediyoruz hem de kınıyoruz” dedi.

Yanılmaz, “Birçok konuda ayrıştırılmış, karşı karşıya getirilmiş toplum bir de ekmek üzerinden mi ayrıştırılacak. İnsan haklarını, Anayasa’yı ve temel ihtiyaçların karşılanması hakkını ihlal eden bu tür keyfiyetlerin önünün açılması, kontrol edilemez boyutlara ulaşacaktır. Fırıncılar odasından bu cüreti hangi mevzuattan veya resmi karardan doğan hak ile aldıkları konusunda açıklama bekliyoruz. Yetmiyor bu girişime başlamadan son vermelerini salık veriyoruz. Devlet yöneticilerinden de bu tür keyfi ve toplumsal bütünlüğe risk düşüren uygulamaların önüne geçmesi için çağrı yapıyoruz” diye konuştu.

Önceki İçerikZamlar tüketiciyi çarpıyor
Sonraki İçerikKargodan ürün teslim alırken dikkatli olmalıyız!