GDZ sözleşmeleri feshediyor, indirimli elektrik kullanan aboneye şok!

148

GDZ Elektrik Dağıtım AŞ, enerji maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek elektriği indirimli olarak kullanan abonelerinin sözleşmelerini feshetmeye başladı. Fesihle ilgili şikayet başvuruları alan TükoDer İzmir Şubesi ise aboneye tazminat ödenmesi gerektiğinin bilgisini verdi. 

Metehan UD / EGEDESONSÖZ – Elektrik dağıtım sürecinin özelleştirilmesi ile birlikte enerji şirketleri aylık belirli limitin üstünde elektrik tüketeceğini taahhüt eden abonelerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan ulusal birim tarife fiyatlarından daha ucuz fiyata elektrik satacaklarını duyurdular. Bu süreçte çok sayıda abone enerji şirketleri sözleşme imzalayarak elektrik kullanmaya devam etti. Bu şirketlerden biri de İzmir ve Manisa’da hizmet veren GDZ Elektrik AŞ idi. 

SMS İLE SÖZLEŞME SONLANDIRILDI
GDZ Elektrik aboneleri son günlerde şirketten aldığı mesajlarla şaşkınlık yaşadı. Aboneler, şirket tarafından gönderilen kısa SMS’te enerji maliyetlerinde artış gerekçe gösterilerek indirimli kullandıkları aboneliklerinin sonlandırdıklarını öğrendiler. 1 Aralıktan itibaren bu aboneler başka bir şirketle anlaşmamaları durumunda elektriği EPDK tarafından belirlenen tarifeye göre kullanacak. 

‘OLAĞANÜSTÜ ARTIŞ NEDENİYLE…”
Şirket tarafından gönderilen mesajda “Değerli müşterilerimiz tüm dünya ve ülkemizde yaşanan enerji maliyetlerindeki olağanüstü artış nedeniyle …. numaralı sözleşmenizin mevcut şartlarla devamı imkansız halde geldiğinden , sözleşmeniz 1 Aralık 2021 tarihi itibari ile feshedilerek portföy çıkışınız gerçekleştirilecektir. Sözleşme feshi nedeniyle elektriğiniz kesilmeyecektir. Ayrıca 5 Kasım 2021 tarihine kadar kadar herhangi bir tedarik şirketi ile anlaşma imkanınız bulunmaktadır. Anlaşma yapmamanız halinde son kaynak tedariki kapsamında EPDK tarafından belirlenen ulusal tarifeden enerji tedarikinize devam edeceğimizi bilgilerinize sunarız” ifadelerine yer verildi. 

KULLANICILAR TÜKODER’E BAŞVURDU
Çok sayıda abone bu duruma sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi. Bazı aboneler de Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer) İzmir Şubesi’ne başvurarak haklarını aramaya başladı. Sözleşmeye göre abonelerin tazminat talep etme hakkı bulunuyor. 

‘YÜZDE 10 TAZMİNAT ÖDENMELİ’
Gediz Elektirik’in abonelikleri iptal etmesi ile ilgili Egedesonsöz’e değerlendirmede bulunan TükoDer İzmir Şubesi Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Av. İrfan Çevik “Konut elektrik abonelerine yönelik olarak indirimli tarifeye son verildiğine ilişkin elektrik dağıtım şirketlerinden kısa mesaj gönderildiğine dair TükoDer İzmir Şubemize bir bilgi gelmemiştir. Şimdilik işyeri abonelerine kısa mesaj gönderildiği bilgisi edinilmiştir. İlk değerlendirmede taraflar arasında imzalanan sözleşmeye göre sözleşme süresi kadar aylık tüketim toplamı ile fesih tarihinde uygulanan fiyat esas alınarak hesaplanan toplam tutarın %10’u tutarındaki bedel cezai şart olarak abonelere ödenmesi gerektiği kanaatindeyiz. Abonelerin bu miktarı aşan zararları varsa genel hükümler dairesinde talep etme hakları saklıdır. Konu, TükoDer İzmir Şubesi Hukuk Komisyonu tarafından detaylı olarak ele alınacaktır. Değerlendirme sonuçları basın ve kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır.” dedi.