Fİ YAPI  / Fİ-Side Projesi Mağdurları’nın Mektubu Cumhurbaşkanımıza elden verilecek

526

Fİ YAPI / Fİ – Side Projesi Mağdurları, Cumhurbaşkanımıza verilmek üzere yazdıkları mektubu AK Parti Esenyurt İlçe Başkanı Harun Özer’e teslim etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere yazdıkları mektubu AK Parti Esenyurt ilçe başkanı Harun Özer’e elden teslim eden Fİ YAPI / Fİ – Side Projesi Mağdurları, mağduriyetlerini detaylı şekilde aktardı.

Fİ YAPI / Fİ – Side Projesi Mağdurları’nın mektubunu ayın 20’sinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a özellikle arz edeceğini belirten AK Parti Esenyurt İlçe Başkanı Harun Özer, Fi-Side projesindeki mağduriyetleri çözme adına birkaç projelerinin olduğunu ve milletvekilleri ile bir görüşme programlayacağını Fİ YAPI / Fİ – Side Projesi Mağdurları’na belirtti.

Fİ YAPI / Fİ – Side Projesi Mağdurları’nın, Cumhurbaşkanımıza verilmek üzere yazdıkları mektup ise şöyle:


Sayın Cumhurbaşkanım,

Bizler, 2009 yılında 3.000’ün üzerinde konut mağduru aile olarak Fikret İNAN’ın sahibi olduğu Fİ Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin İstanbul İli, Esenyurt İlçesi’nde inşaatı devam eden teslim tarihi Temmuz 2012 olan 3296 bağımsız bölümlü Fİ-SİDE isimli konut/işyeri projesinden tüm ödemelerimizi teslim tarihinden önce tamamlayarak anahtar teslimi konut aldık.

2012 yılında konutları teslim etmeyen Fi Yapı İnşaat Şirketi, 2013 yılında mahkemeye başvurarak iflas erteleme talep etmiş ve 16.07.2013 tarihinde şirket hakkında 1 yıl süreli iflas erteleme kararı verilmiştir. Bu dönem içinde sözleşme şartları uyarınca Temmuz 2012’den önce kat irtifak tapu devrini yapması gereken şirket, 2013 yılında teslim esnasında alması gereken elektrik, su, doğalgaz abonelik ücretlerini yatırmayanlara tapu devri yapılmayacağı şantajı ile haksız ve hukuksuz bu bedelleri tahsil etmiş ayrıca ilave olarak fatura düzenlemediği halde konut mağduru ailelerden ödenmemesi durumunda tapu devri yapmama baskısı altında KDV bedellerini de mevzuata aykırı olarak tahsil etmiştir. Alınan bu paraların akıbeti belli değildir.

2016 yılında iflas erteleme üçüncü uzatma yılında iken şirket yöneticileri hakkında yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26.09.2016 tarih ve 2016/4284 Değişik İş sayılı tedbir kararı ile şirket yönetimine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanlığı tarafından atanan kayyım atanmış, 6 yıl devam eden kovuşturmadan sonra ilgili Ağır Ceza Mahkemesinin Nisan 2022 tarihli ara kararı ile şirket yönetim yetkileri tekrar şirket sahibi Fikret İNAN’a devredilmiştir.

Nisan 2022 tarihinde şirket yönetimini devralan Fikret İNAN, önce inşaatların tamamlanması için satış bedellerinin tamamını ödeyen tüm daire sahiplerinden natamam teslim şartı ile m2 bazlı ilave bedel talep etmiş ancak büyük çoğunluk daire sahibi iflas erteme davası devam eden Fi Yapı’ya ilave bedel ödeme talebine sıcak bakmamış, bedel karşılığı inşaatı tamamlama yetki ve sorumluluğunun inşaat sektöründe faaliyet gösteren kamu iktisadi kuruluşlarına verilmesi talep edilmiştir.

Bu sırada Nisan 2022 tarihi itibari ile 5 yıllık inşaat ruhsat süresi biten söz konusu proje için ruhsat yenileme başvurusu yapılmış ancak bu süreç henüz sonuçlanmadan, şirket yönetimi tarafından daha önce bina içlerine yapılmış altyapı demirbaş ve malzemeler yerlerinden sökülerek hurda olarak satışı yapılmıştır. Bu paranın da akıbeti belli değildir.

Neticede daire sahiplerinden sözleşme harici ilave bedel tahsilatı yapamayacağını anlayan firma, bu sefer de 10 yıl önce fatura düzenlemeden KDV tahsil ettiği daire sahiplerinin adreslerine % 18 KDV’li ve yine sözleşmelere aykırı olarak natamam açıklamalı fatura göndermeye başlamış, gönderilen usulsüz bu faturalara daire sahipleri tarafından noter kanalı ile itiraz edilmesi üzerine mağdur daire sahiplerine ilamsız icra takipleri başlatılarak, haksız ve hukuksuz kazanç ile mağduriyetler yaşatılmaya devam edilmiştir. Şirket mal varlığı ve banka hesapları üzerinde binlerce haciz dosya takibi bulunduğundan, Şirket bedel tahsilatlarını elden almakta ve bu paranın da akıbeti belli değildir.

Gelinen bu aşamada emekli ikramiyesini, çocuklarının ve ailesinin eğitim, gıda ve sağlık harcamalarını kısarak bu projeye yatırmış ve 10 yıldır çaresizlik içinde bekleyen dar gelirli 3.000 mağdur daire sahibi aile çaresizlik içinde sizden yardım beklemektedir. Bu konuda yardımınızı esirmeyeceğinizi, sizden gelecek olumlu haberle binlerce mağdur ailenin tekrar umutlanacağını ve hayatları boyunca size minnettar kalacaklarını bilmenizi isteriz.

Fİ YAPI / Fİ – Side Projesi MAĞDURLARI
(3200 DAİRE)