Ambalajlı gıda ürünlerinde gramaj oyunu: 114 bin TL’ye kadar ceza verilecek

75

Özellikle ambalajlı gıda ve temel tüketim ürünlerinde gramajı azaltıp, fiyatın değişmemesi nedeniyle pek çok vatandaş şikayetçi. Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle gramajı azaltma yoluyla tüketicileri mağdur eden gizli zam uygulamalarına 114 bin 326 liraya varan idari para cezası verilecek.

Özellikle ambalajlı gıda ve temel tüketim ürünlerinde gramajı azaltıp, fiyatın değişmemesi nedeniyle pek çok vatandaş şikayetçi. Şikayetler üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı tarafından ürünlerinde yapılan gramaj oyunlarına idari para cezası uygulanacağını açıklandı.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Burada algı yönetimi var. Tüketicinin algısı yanıltılmak suretiyle yapılan zam gizleniyor” dedi.

Ambalajlı gıda ve temel tüketim ürünlerinde gramaj oyunu ile yapılan zam şikayetleri üzerine Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle gramajı azaltma yoluyla tüketicileri mağdur eden gizli zam uygulamalarına 114 bin 326 liraya varan idari para cezası verilecek.

“YAPILAN ZAMLAR GİZLENİYOR”

Ağaoğlu, yapılan uygulamalara ilişkin, “Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi beyaz peynirdir. Beyaz peyniri hep net bir kilo olarak alırdık. Şimdi 900, 800,700 grama düşmüş durumda. Biz alışmışız, bir kiloluk diye alıyoruz ama 700 grama düşmüş” dedi.

Ağaoğlu, “Ticaret Bakanlığı haksız ticari uygulamalar yönetmeliğine yeni bir madde ekleyerek bu tür içerik değişikliklerinin tüketicinin algısının yönetmeye yönelik olduğunu tespit ederse ceza uygulayacak” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR YANLIŞ UYGULAMALARI ŞİKAYET ETMELİ

Vatandaşları dikkatli olmaları ve yanlış uygulamaları şikayet etmeleri konusunda uyaran Ağaoğlu, “Bakanlık haksız fiyat artışı mobil şikayet uygulamasını devreye aldı. Herkes ücretsiz olarak cep telefonuna indiriyor. Milyonlarca vatandaş müfettiş gibi gördüğü uygulamaları bildiriyor. Yaptırımların etkili olmadığı anlaşılıyor. Bakanlık bu boşlukları gördükçe kapatıyor. Yönetmeliğe uygun olmayan firmalara ceza yazacak. Güvendiğimiz büyük firmalara bunu yapıyorsa, küçük firmalar neler yapıyordur siz düşünün” dedi.

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/ambalajli-gida-urunlerinde-gramaj-oyunu-114-bin-tlye-kadar-ceza-verilecek-6241948/

Önceki İçerik43 saat kesinti nedeniyle mağdur olanlar
Sonraki İçerikOrman yangınları sürecinde yaşadıklarımız ve sonrası…