Yeşilay’ın web sitesine uluslararası ve ulusal ödüller yağdı

249

100’üncü yaşını kutlayan Yeşilay, yeni web sitesi ile 2 ödül programından 3 ödül birden kazandı. Kurumun 100’üncü yaşı vesilesiyle 1 Mart’ta devreye alınan yeni internet sitesi, 18. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde “Sosyal Sorumluluk” kategorisinde birincilik ödülünün yanı sıra halkın oylarıyla belirlenen “Halkın Favorisi” ödülüne layık görülürken, 2020 Interactive Media Awards’da da “Savunuculuk” alanında “Sınıfının En İyisi” oldu. Yeşilay, her iki yarışmada da tasarım, içerik, fonksiyonellik, kullanıcı dostu ve standartlara uygunluk kriterlerinden tam puan aldı.

Yeşilay olarak yaptıkları çalışmaların ödüllendirilmesinden memnuniyet duyduklarını belirten Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık, “Bu yıl 100’üncü yaşımızı kutluyoruz ve bir asırdır örnek işlere imza atma hedefiyle çalışıyoruz. İçinde bulunduğumuz dönem Yeşilay adına iletişimin çok değerli olduğu, özellikle pandemi sürecinde dijital kanalların aktif olarak kullanımının arttığı ve önem kazandığı bir dönem oldu. Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmaların karşılık bulması; hem kurum faaliyetlerimizde hem de iletişimde gösterdiğimiz başarının ulusal ve uluslararası programlarda ödül kazanması hepimiz için büyük bir gurur kaynağı. 100’üncü yaşımızı yeni ödüllerle taçlandırmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Halkın Favorisi’ ödülü Yeşilay’ın kalplerdeki yerinin kanıtı

Pandemi döneminde çalışmalarını dijital kanallara taşıyan Yeşilay, kullanıcı dostu, sade ve modern bir tasarımla hazırladığı yeni web sitesi ile de bu çalışmalara erişimi kolaylaştırmayı hedefledi. Web sitesini toplumun tüm çalışmalarına ulaşması için bir üs gibi kullandıklarını belirten Işık, “Bir sivil toplum kuruluşu olarak bize ‘Halkın Favorisi’ ödülünü getiren bakış açısının da bu olduğunu düşünüyoruz. Aldığımız oylar, Yeşilay olarak yürüttüğümüz çalışmaların toplumumuzda karşılık bulduğunu göstermesi açısından ayrıca önem taşıyor. Yeşilay’a gönül veren ve bize bu ödülü layık gören herkese teşekkür ediyoruz”ifadelerini kullandı. Yenilenmenin ardından ziyaretçi trafiğinde de artış yaşanan sitenin Haziran 2019’da 45 bin düzeyinde olan ziyaretçi sayısı Haziran 2020’de yüzde 55 artarak 69 bine ulaştı.

İnternet, dijital pazarlama ve mobil teknolojiler kullanılarak oluşturulan başarılı projelerin ödüllendirildiği Altın Örümcek Web Ödülleri, web ve internet teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen projelerin daha iyi tanıtılması ve hak ettiği değeri bulması amacıyla her yıl düzenleniyor. Interactive Media Awards (IMA) programında ise internet siteleri tasarım, içerik, pratiklik, fonksiyonellik ve kullanıcı dostu olması gibi kriterler çerçevesinde değerlendiriliyor.

Yeşilay hakkında

1920 yılında faaliyete başlayan Yeşilay, insan onurunu ve saygınlığını temel alan, toplumu ve gençliği ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışan, milli ve ahlaki değerleri gözeterek bağımlılıklarla mücadele eden; ulusal ve uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dahil olmuştur.

Türkiye genelinde 118 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 80 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. 2015 yılında YEDAM (Yeşilay Danışmanlık Merkezi) kurulmuştur. 444 79 75 Danışma Hattı ile çağrı merkezi hizmeti vermeye başlayan Yeşilay Danışmanlık Merkezi, şu an Türkiye genelinde aktif olarak 42 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ile bağımlılık alanında profesyonel psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan kadrosu ile psikolojik ve sosyal hizmet desteği sağlamaktadır.

Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. BM Ekonomik Sosyal Konsey (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsüne ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) “Mükemmeliyette 5 Yıldızlı Yetkinlik” belgesine sahip olan Türkiye’nin tek sivil toplum kuruluşudur.

https://www.yesilay.org.tr/tr/

Önceki İçerikYurtdışı Teminat Mektubu Programı hizmet ihracatına katkı sağlayacak, uygulama için desteğe hazırız
Sonraki İçerikSil Süpür’le her ay 10 GB