Suriye Susamında Salmonella Tehlikesi! Helvalara Dikkat!

128

Beş Avrupa ülkesinde, Suriye’den ithal edilen tahin ve helva gibi susam bazlı ürünlerin tüketimine bağlı salmonelloz enfeksiyonları bildirildi. 

cak 2019’dan bu yana Danimarka, Almanya, Hollanda, Norveç ve İsveç’te 121 kişi etkilendi. Üstelik bunlardan yarısı 10 yaş altı çocuklar…

Bu salgında Salmonella’nın birkaç türünün bağlantılı olduğu saptandı. Bunlar; S. Mbandaka, S. Havana, S. Orion, S. Amsterdam, S. Senftenberg ve S. Kintambo.

Ürünlerin mühürleme sistemi ile Efsa üyesi ülkelere gönderimi söz konusu olduğundan bulaşı kaynağının Avrupa pazarına ulaşmadan önce gerçekleştiği düşünülüyor.

Uzun Raf Ömrü Çelişkisi

Ocak 2019’dan bu yana enfeksiyon kaynağının duyurulmama sebebi ise; ürünlerin uzun raf ömrü. Efsa’dan yapılan açıklamaya göre İlgili partiler üzerindeki kontrol önlemleri Ağustos 2020’den beri uygulanmakta. Bununla birlikte, Eylül 2021’e kadar vakalar rapor edilmeye devam etmekte.

EFSA ve ECDC bilim adamları , AB/AEA’da bu ürünlerle ilgili yeni Salmonella enfeksiyonu riskinin hala olduğu sonucuna vardılar

Vakaların neredeyse Yarısı Çocuk

Rapor edilen vakalardan neredeyse yarısının 10 yaş altında çocuklardan oluştuğu edinilen bilgiler arasında. Dört ülkedeki vaka görüşmeleri, hastalıktan önce susam bazlı ürünlerin (helva veya tahin) tüketildiğini ortaya koydu. Sevindirici tarafı ise henüz hiç ölümle sonuçlanan vaka rapor edilmedi.

2019’dan bu yana insan vakalarının aralıklı olarak ortaya çıkması ve pozitif gıda numunelerinin tanımlanması, kontamine susam bazlı ürünlerin iki yıldan fazla bir süredir Avrupa pazarında olduğunu göstermektedir. Bu , özellikle çocuklar arasında çeşitli Salmonella serotipleri ile  ciddi klinik hastalık için bir risk oluşturuyor.

Ağustos 2020’den bu yana ilgili susam bazlı ürün grupları üzerinde uygulanan kontrol önlemleri, bugüne kadar insan vakalarının ortaya çıkmasını engellemedi. 

Türkiye İçin Tehlike Var Mı?

Bİr çok ihraç fazlası ürününün herhangi bir teste maruz kalmadan iç piyasaya sürüldüğü bilinmektedir. Ancak, Ticaret Bakanlığı verilerine göre tatlı grubu ürün ihracatında oldukça önemli bir seviyedeyiz.

En çok ithal alım; özellikle çikolata bazlı ürünlerde İtalya, İsveç ve İsviçre üzerinden oluyor. Verilere göre Suriye’den ülkemize şekerli herhangi bir tatlının ya da susam içerikli bir ürünün girişi gözlemlenmiyor.

Türkiye susam ticaretinde önemli bir rol karakter. Susamın ithal edilip işlenerek satışı önemli bir sektör haline gelmiş durumda. Susam bazlı ürünlerde en önemli alıcımız Japonya iken; susam hammaddesini Nijerya, Mozambik, Etiyopya ve Çad gibi Afrika ülkelerinden alıyoruz.

Ancak; alışveriş yaparken yine de dikkat etmekte; etiketleri dikkat okumakta ve hatta menşei araştırmaları yapmakta fayda var.

Kaynak

İto.org.tr

Efsa.europa.eu

Önceki İçerikValilik’ten ‘ıspanak yemeyin’ uyarısı
Sonraki İçerikTurhan Çakar: “Gramaj kaosu nedeniyle tüketiciler fiyat kıyaslaması yapamıyor”