STK’ lar olarak öncelikle iğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına batıralım

205

Ali ihsan Nazlı // Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD) Başkanı

Nedir bu aymazlık? Bilinmez ancak, bu aymazlıkların üstesinden gelmek, tamamen hak aramaktan ve kanunlar çerçevesinde hakkımızı ve haklarımızı birilerinin isteğine göre teslim etmekten geçmektedir.

‘Senin adam, benim adam’ gibi düşünce zihniyetiyle insanlar adamına göre mücadele etmekten vazgeçmediği sürece, bazı STK’lar da siyasette olduğu gibi içlerindeki hainleri yandaşları temizlemedikçe; toplum da gösterişe bağlı hizmet yapmaktan geri kalmayan kişilerle hizmet etmek, her zaman STK’lar arasında ayrımcılığa neden olacaktır. Bizler STK’lar olarak bir an önce tüketicilerin yanında yer alma zorunluluğumuz vardır ve tüketicilerimizi haklı olduğuna inandırıp, ondan sonra haksız duruma düşürmek hiçbir STK’nın hakkı değildir.

Düşünün ki; bir ilde geçmişte kurulan bir derneğin, aradan geçen son dört yıl süre içerisinde hiçbir tüketici lehine yapılan bir hizmeti olmamıştır. ‘Dört yıl içinde ELEKTRİK’e gelen zamlar, Doğal gaza gelen zamlar, suya gelen zamlar, Akaryakıta gelen zamlar, okullardan alınan kayıt paraları, PANDEMİ sürecinde gelen birçok zamlara’, kısacası toplumu ilgilendiren birçok konuda sessiz kalınıp, göstermelik başkanla başkanlık olmaması gerektiğini düşünüyorum. 

Zoraki bir baskıyla, sadece bir basın açıklamasıyla başkanlık yapmak ve kanun ile yönetmelikleri bilmediği halde; il hakem heyetinde önüne konan kararları okumadan imzalamak ile başkanlık olur mu?

İlginç bir örnek vermek gerekirse; “Doğalgaz hazır kart kullananlardan alınan ek faturanın alınması kanunsuzdur, SOYGUNDUR” diyen bir tüketici derneği başkanı düşünün. Açıklama yapıyor ve halka alınan bu paranın kanunsuz ve usulsüz olduğunu anlatıyor. Buna istinaden vatandaş başkanın sözüne inanıp hakkını aramak için il hakem heyetine hakkını aramak için şikayette bulunuyor. Ancak il hakem heyetinden önce basın açıklamasıyla karşı çıkan başkan, tüketicinin aleyhine olan karara; tüketicinin haksız olduğuna dair karara imza atıyor.

STK’larda, kanunlar çerçevesinde gösteriş için değil; bu işe gönül vererek yapacak, kendi menfaatinden uzak çalışacak kişilerle başarılı olmak elimizde.