Meğer balıklar da fark edilebilirmiş

333

Cüneyt Köşe // Tüketici Hareketi Derneği Genel Başkanı

Hepimiz aynı toplumda yaşıyoruz. Topluma karşı ödevlerimiz, yerine getirmemiz gereken görevlerimiz var. Bu durum, istisnasız hepimiz için geçerli.

(Belki amcanızın verdiği vergiler olmasa eğitimimi tamamlayamayacaktım. Kim bilir belki de benim bir yakınımın ödediği vergiler olmasa da siz …)

Farkımız sadece topluma karşı görevlerimizi yerine getirirken sergilediğimiz davranış farklılıklarıyla sınırlı. -Teşbihte hata olmazmış- Bu farklılığı doğadan bir örnekle açıklamak istiyorum. Bazılarımız tavuk, bazılarımız da balık davranışları sergiliyoruz. Şöyle ki: bir tavuk görevini iki-üç günde bir yerine getirir. Ancak avazının çıktığı kadar bağırarak tüm kamuoyunu haberdar eder. Tavuk görevini yerine getirmiştir, toplumu da bilgilendirmiştir. Dolayısıyla tavuk toplum nezdinde itibar kazanmış ve toplumda değer bulmuştur. Oysa bir balık bunun çok daha fazlasını hem de her gün yapar. Ama hiç ses çıkarmadığı için toplum tarafından fark edilmez, dolaysıyla da toplumda pek değer bulamaz.

…..

Belki de tüm yaşamımda ilk kez bir balığın fark edildiğine tanık oluyordum. Sözü 24. Tüketici Ödüllerine getirmek istiyorum. Bugüne değin topluma karşı görevlerini yerine getirirken bir balık davranışı sergileyen bendeniz ‘yazılı basın’ dalında tüketici ödülüne layık görülüyordum. Elbette bu ödülü önce gazetem (ki ben ona ‘DORUK Ailem derim) adına, daha sonra da -bir bireyi olmaktan onur duyduğum- TÜKETİCİ BİRLİĞİ FEDERASYONU adına aldım. Ama bendeki etkisi -başta da söylemeye çalıştığı gibi- sadece şaşkınlık oldu. Elbette önerenlere (burada söylemeliyim ki gazetem benim haberim olmadan Ticaret Bakanlığına başvurmuş) ve layık görenlere çok teşekkür ederim. Ödülün bence sevindirici tarafı; toplumu için bir şeyler yapmak isteyenler -bunu sessizce de yapsalar- birileri tarafından fark edebilir olmasıydı. Sanırım burada kadim sözümüzü siz de anımsamışsınızdır: Marifet iltifata tabidir.

……

On beş yılı aşkın süredir, Tüketici Birliği Federasyonuyla birlikte tüketici hakları mücadelesi verme gayretindeyiz. Bazen Şubat soğuğunda Sevgi yolunda imza kampanyasında, bazen Ağustos sıcağında Hisarcığın Çatak köyündeydik. Destek te gördüğümüz, hak etmediğimiz eleştirileri de aldığımız oldu. Sonuçta topluma borcu olan birisi olarak, daima borcunu ödeme gayretinde olacağım. Dün olduğu gibi, bugün de yarın da…

Merak edenler için; tören Ankara Söğütözü’ndeki Ticaret Bakanlığında yapıldı. Sayın Ticaret Bakanımız Ruhsar PEKCAN, Bakan Yrd.mız Sezai UÇARMAK ve Genel Md. Ahmet ERDAL törende hazır bulundular. Ödülümüzü Sn UÇARMAK takdim ettiler ve Sn Bakanımız da bizimle hatıra fotoğrafı çektirdiler. Tören hakkında video ve görsellere ulaşmak isteyenler için   linkini koyuyorum.

http://tuketicihareketi.com/etkinlik/24-tuketici-odulleri-dagitildi

Sağlıklı ve sorunsuz günler dileğiyle.