Maskede ve el temizleme sıvısında yüzde 8’lik KDV oranı sıfırlansın

300

Kısa adı TÜDEF olan Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili, Gıda ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, “Tüketicilere satılan tek kullanımlık maskelerde şu anda uygulanmakta olan yüzde 8 KDV oranı sıfıra çekilmelidir. Devlet vergisinden, üretici, dağıtıcı ve satıcı kardan vazgeçmiyor, olan vatandaşa oluyor. Tüketicinin sağlık ve güvenliğinin korunması Evrensel Tüketici Hakkı olup devlet bu hakkı sağlamak zorundadır. Korona virüsünden korunmak için vatandaşın kullanmak zorunda olduğu maskede KDV sıfır olmalı ve bu maskeler vatandaşa ücretsiz dağıtılmalıdır. Hane geliri düşen vatandaşın bütçesinde bir de maske deliği açılmamalı” diyerek şu açıklamayı yaptı:


“Avrupa Birliği ülkelerinin birçoğunda koronavirüs tedavisinde kullanılan tek kullanımlık maskelerden, tıbbi malzemelere ve elektronik sağlık cihazlarına kadar birçok malzemenin perakende satış oranları sıfıra düşürüldü. Örneğin Almanya’da 3 Nisan 2020’den bu yıl sonuna kadar geçerli olan bir kararla medikal maskeler el temizleme sıvıları ve bakım malzemelerinin KDV’si sıfıra çekildi. Portekiz, Polonya İngiltere ve Almanya gibi ülkeler ise bu yılın sonuna kadar koronavirüs mücadelesinde kullanılan tıbbı malzemelerin KDV oranlarını sıfırladılar. Avrupa Birliğinin 5 Mayısta aldığı karar uyarınca ilaç olarak kullanılan Paracetamol- Hydrochloroquine – Lopinavir/Ritonavir – Remdesivir – Tocilizumab gibi ilaçların ithalatında sıfır KDV alınması tavsiye edildi”
TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, “Tüm Avrupa’da ulusal kriz olarak ilan edilen korona virüsle mücadele döneminde başta maske olmak üzere tıbbı malzeme ve korona virüs tedavisinde kullanılan elektronik cihazlarda görülen KDV sıfırlama çabalarının bizim ülkemizde de uygulanmasını, başta maske ve el temizleme jeli gibi birçok üründe KDV oranının sıfırlanmasını istiyoruz” dedi.
Haberin kaynakları:
https://www.charitytaxgroup.org.uk/news-post/2020/temporary-vat-zero-rating-personal-protective-equipment-ppe/
https://globalvatonline.pwc.com/covid-19-summary https://www.charitytaxgroup.org.uk/news-post/2020/temporary-vat-zero-rating-personal-protective-equipment-ppe/
https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/03-04-2020-import-duties-vat-exemptions-on-importation-covid-19-list-of-goods.pdf
https://www.gib.gov.tr/node/96226%202011

Önceki İçerikTÜDEF : “Asbestli su boruları karın zarı kanseri yapıyor”
Sonraki İçerikFatura süresi mi yoksa doğalgazın yüksek fiyatı mı tüketici mağduriyetine yol açıyor?