Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt hakkında soruşturma başlatıldı

531

Esenyurt’te 37 katlı gökdelenin 17 katının kaçak olarak yapıldığı iddia edildi. Vatandaşın ihbarıyla ortaya çıkan olay sonrasında CHP’li Esenyurt Belediye Başkanı hakkında soruşturma başlatıldı.

Esenyurt E-5 üzerinde bulunan bir inşaatın kaçak 17 katı bulunduğu halde mayıs 2020 tarihinde verilen yapı kullanım belgesi nedeniyle Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt hakkında İçişleri Bakanlığı soruşturma izni verdi.

TVNET’in haberine göre, 2017 tarihinde E-5 üzerinde başlatılan inşaat 5 kot altı 15 yukarı olmak üzere 20 kat onayı alındı. İlerleyen günlerde inşaat yükseldikçe kat sayısı da arttı.20 katlı olması gereken bina, 37 kata yükseldi. 17 kat kaçak inşaat yapıldı.

VATANDAŞ İHBAR ETTİ
Çevrede yaşayan vatandaşlar binanın yüksekliğinden rahatsız olunca şikayetler başladı. İçişleri bakanlığı şikayetleri incelemek için müfettiş görevlendirdi.
Müfettişin yaptığı incelemeler sonucu Esenyurt belediye başkanı Kemal Deniz Bozkurt kusurlu bulundu. Aynı dosya üzerinde bir önceki başkan Necmi Kadıoğlu’nun da denetim görevini yerine getirmediği tespit edildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN SORUŞTURMA İZNİ
Müfettiş raporuna müteakip bakanlık kaçak yapıya göz yumma nedeniyle halen Esenyurt belediye başkanı olan Kemal Deniz Bozkurt için “kaçak yapıya göz yummak”, Eski başkan Necmi Kadıoğlu için ise “denetim görevini yerine getirmemek” suçundan soruşturma açılmasına izin verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu soruşturma kararlarını imzaladı.

https://www.aykiri.com.tr/esenyurt-belediye-baskani-hakkinda-sorusturma-baslatildi/9247/