EBB’nin görevleri arasında, Kalabak Su Krizini fırsata dönüştürmek yoktur

385

Yusuf ÖNDER // Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDEŞ) Genel Saymanı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Kalabak Su sekiz litre pet şişe fiyatını değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Saymanı Yusuf ÖNDER; “Kalabak Su Damacana fiyatı ile 8 litre pet şişe fiyatı arasındaki %20 fiyat farkı tüketici mecburiyetinin istismarıdır” dedi.   

Genel Sayman Yusuf ÖNDER konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Eskişehir’de yaşanan içme suyu krizinin sorumlusu olmayan tüketiciler, kötü yönetimin bedelini ödemek zorunda değildir.

Eskişehir’in alameti farikası Dünyanın en iyi sularından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) Kalabak Su’yun, 12 litre dağıtımında haftalardır kriz yaşanıyor. Bazı tüketicilere günlerdir su dağıtımı yapılamıyor. EBB -Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürü sorumluluğu kabul ederek istifa etti. Ancak kriz çözülmedi. Sorun devam ediyor.

Krizi çözmekle sorumlu ve görevli EBB Başkanından / ESKİ Genel Müdürlüğü’nden şu ana kadar bir açıklama da yapılmadı.

Tüketicilere genel bir bilgilendirme yapmayan ESKİ Genel Müdürlüğü, bir takipçisine verdiği cevapta;”Eski damacanaların sistemden çıkarılması ve yeni damacanaların peyderpey ulaşması nedeniyle sizlere su ulaştırmakta geçici bir sorun yaşıyoruz. Bu süreçte sakalar aracılığı ile 8 litrelik pet şişeleri 4₺’den satışa başlamıştır. Bilginize” açıklamasını yapmıştır.

12litrelik damacanada 8 litre Kalabak Suyunu 3.33₺’ye alan tüketiciler, 8 litrelik pet şişelerdeki Kalabak Suyunu 4₺’den almak mecburiyetinde bırakılmaktadır. Çeşmelerden akan şebeke suyunu Eskişehirlilerin içmeyi tercih etmediği bir ortamda. Bu durum tüketici mecburiyetinin istismarıdır.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB), görev ve sorumluluğuna aykırı olarak uyguladığı yüksek Kalabak Su fiyatına %20 daha zam yaparak, varlık sebebine uyumsuz hareket etmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) görev, yetki ve imtiyazları gereği dağıtmak zorunda olduğu Kalabak Suyu 8 litre pet şişe fiyatını acilen makul seviyeye düşürmelidir. Belediye görevleri arasında krizi fırsata dönüştürmek yoktur.

ESKİ Genel Müdürü istifasında sorumluluğu etmiş ve krizin sorumlusu resmen kayıtlara girmiştir. Kalabak Su krizinin sorumlusu müteselsilen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) Başkanıdır.

Tüketiciler sorumlusu olmadıkları bir krizin bedelini ödemek zorunda değildir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) Başkanı ‘Kalabak Su Krizini’ fırsata dönüştürmekten vazgeçmelidir.

Önceki İçerikMilletvekillerinden talep: #HastanemiAç
Sonraki İçerik2. Tüketiciler Konseyi’ne Çağrı