Doja Cat, 2021 MTV Video Müzik Ödülleri’nin sunuculuğunu yapmaya hazırlanıyor

271

Doja Cat, “Say So” ve “Like That” parçalarını söylediği ve “En İyi Yeni Sanatçı” dalında ilk ödülünü aldığı 2020 yılının ardından bu sene de mega yıldız gücünü “VMAs”e getiriyor. Bu yıl, göz alıcı başka bir performansla çıtayı daha da yükseltmeye hazırlanan Doja Cat gecenin en önemli ödüllerinden ikisi olan “Yılın Müzik Klibi” ve “Yılın Sanatçısı” da dahil olmak üzere beş dalda adaylığa sahip.

• DOJA CAT ÖZGEÇMİŞİ:

o 3 GRAMMY adaylığına sahip Doja Cat, Soundcloud’a ilk yüklemesini 2013 yılında henüz 16 yaşındayken gerçekleştirdi. LA bölgesinde büyüdüğü Busta Rhymes, Erykah Badu, Nicki Minaj, Drake ve pek çok sanatçıyı dinleyerek büyüdü ve aldığı piyano ve dans eğitimi ile yeteneklerini geliştirdi. Catwoman’ı (Halle Berry versiyonu) takıntı haline getiren genç Doja Cat kendi kendine Logic programını ve bir midicontrollerda nasıl beste yapılacağını öğrendi. 2014 yılında Kemosabe/RCA’ya plak şirketi ile çalışmaya başladı ve ilk EPsi Purrr! yayınlandı. Bunu 2018 baharındaki ilk albümü Amala izledi, ancak onu ana akım başarıya taşıyan Ağustos 2018’deki “Mooo!” sürümü oldu. Doja Cat’in ikinci albümü Hot Pink’i Kasım 2019’da büyük beğeni topladı ve albüm dünya çapında 12,5 milyardan fazla dinlenme elde etti. Hot Pink, Rhythm radyosunda 1 numaraya ulaşan “Juicy”, Grammy’ye aday gösterilen “Say So” ve bugüne kadarki en büyük TikTok trendlerinden biri olan “Silhouette Challenge”ın viral parça “Streets”i içeriyor.

Billboard Hot 100’de 1 numaraya ulaşan ve RIAA tarafından 4x platin sertifikasına sahip olan ve 6,1 milyardan fazla kez dinlenen “Say So”nun başarısı, Doja’yı küresel bir süperstarlığa ulaştırdı. Doja Cat’in yeni albümü Planet Her, Haziran 2021’de çıktı ve Billboard Top R&B Albümleri listesine birinci, Billboard Top 200 ve Billboard Top R&B/Hip-Hop Albümleri listesine ise ikinci sıradan giriş yaparak Doja Cat’in müzik piyasasına damgasını vurdu. Pek çok farklı genreda parçlara sahip Planet Her aynı zamanda bir kadın rapçi tarafından elde edilen en yüksek ilk gün Spotify albüm dinlemesini elde etti. MRC verilerine göre dinlemeye göre en iyi Pop albümü olan Planet Her hem bir kadın rapçi için en büyük çıkış, hem de 2021’in kadın R&B’de en iyi çıkışı olarak adını yazdırdı. Planet Her albümünün çıkış single’ı “Kiss Me More” ft. SZA, RIAA tarafından platin sertifikasına layık görüldü ve dünya çapında 2,7 milyardan fazla dinlenme ile Top 40 ve Rhythm radyosunda 1 numaraya ulaştı.